Menu
StudentMag
Studentský život

Známe 7 důvodů, proč číst knihy. Budete mít bystrý mozek i lepší image

Patříte k těm, kteří si raději Velkého Gatsbyho, Miláčka nebo Lolitu pustili, než aby je přečetli? Ochuzujete se víc, než si možná myslíte. Vybrali jsme 7 důvodů, proč byste měli z kin přejít do knihoven.

Fantazie, jakou vám film neposkytne

Ve filmu má divák každý obraz naservírovaný pod nos. Při čtení knihy si vytváříte svět více či méně podobný autorově představě, který je jen váš. Nikdo si ho nepředstaví tak jako vy.

Vybírat lze z mnoha žánrů

Čtení neznamená jen dušení se nad zaprášenou bichlí ze školní knihovny, která nese jméno Dostojevského nebo Balzaka. Dnešní nabídka je široká a na své si přijde každý.

Milovníci sci-fi mohou vyzkoušet světový bestseller Metro 2033, detektivkáře zaujme opěvovaný Jo Nesbø. Z těch klasičtějších jsou dnes populární například Jostein Gaarder, Robert Fulghum, pro náročnější čtenáře třeba Umberto Eco. Do knihkupectví se brzy dostane i třetí díl románu 1Q84 Haruki Murakamiho. Jeho dva starší sourozenci zatím mají více než pozitivní ohlasy.

Nejlepší způsob relaxace

Nic vám nepomůže utéct od vašich problémů tak jako čtení dobré knihy. A upřímně, většina z nás takový útěk čas od času potřebuje, aby si zachovala psychické zdraví.

Obohatíte si slovní zásobu a oživíte pravopis

Schopnost kultivovaně se vyjádřit je ceněna v každé oblasti lidského života. Můžete stokrát přečíst slovník spisovné češtiny, pravidla pravopisu si však nejsnadněji osvojíte, když je uvidíte v akci.

Snadno si zlepšíte prospěch

A to nejen v češtině. Znalosti nabyté četbou některých knih využijete i v dějepise, zeměpise, výtvarné, hudební nebo mediální výchově… Přitom vůbec nemusí jít o četbu nezáživných učebnic. Obsáhlý seznam četby vám může pomoci i u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Dokazuje totiž, že jste kulturním člověkem, jenž se zajímá o svět kolem sebe.

Najdete nová témata k rozhovoru

Čtením se o bujarý společenský život neochudíte. Den má 24 hodin, stačí zavřít Facebook a otevřít jinou knihu. Na knihách je kromě hezkých obálek krásné i to, že je každý může pochopit jinak a odnést si z nich jiné poselství. Zeptejte se přátel, co si o knihách, jež jste přečetli, myslí oni. Možná budete překvapeni tím, co se dozvíte, a sdílení dojmů vám vystačí na celý večer.

Získáte image intelektuála

Budete-li z knihoven a knihkupectví odcházet s náručemi plných knih, diskutovat nad vínem o knihách a vést si knižní blog, jistě budete působit jako intelektuál. Nebo se tak budete alespoň cítit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe 7 důvodů, proč číst knihy. Budete mít bystrý mozek i lepší image