Menu
StudentMag
Studium

Známe 4 tipy, jak se donutit učit. Pověste si před nos voňavou mrkvičku

Redakce

Redakce

19. 6. 2017

Vlahý letní den, venku pokřikují děti a ptáci a zurčící voda jen vybízí ke zchlazení, vaše láska vám píše zamilované smsky a snaží se vás vylákat ven… A vy se musíte učit, protože vás čeká zkouška, kterou už prostě nemůžete přeložit ani nijak ošidit.

Jak přemoci sílu všech těch svůdných lákadel? Nabízíme 4 rady, jak toho dosáhnout.

Naučte se učit

Pokud se budete umět učit, nebude pro vás vyhlídka na odpoledne a večer strávený nad skripty tak děsivá.

Vymazlete si svůj časový plán

Někdo rád studuje ráno, jiný v noci. Přesto je dobré brát při promýšlení toho kdy co ohled i na jiné faktory. Pokud je před vámi noc plná učení a zítra máte strávit celý den na brigádě a poté se zase učit, musí situace zákonitě vypadat černě jako uhel.

Zkuste si ale dát večer, před usnutím, hodinku volno a dělat něco, co vás baví, či jen tak relaxovat. Je přeci lepší rozvrhnout si práci do více dní, než se utopit v děsivé lázni nekonečného učení. Představa ostrůvků štěstí v moři šprtání má na učení velmi pozitivní vliv.

Pověste si před nos „pěkně voňavou mrkvičku“

Pokud se chcete donutit učit, dejte si před sebe něco, na co se můžete zaměřit. Tato představa vás pak protáhne celým oním těžkým procesem učení, ať už jde o vysněnou školu, zaměstnání nebo o obyčejnou odměnu ve formě výletu s přáteli nebo shlédnutí oblíbeného seriálu.

Nezapomeňte být k sobě tvrdí – alespoň trošku

Nejde jen o to, přinutit se učit. Pokud budete vědět, že se nenecháte rozptýlit, že se alespoň pár hodin budete držet a pevně se soustředit, potom se vám do učení půjde líp – nebude vám připadat, že se pouštíte do zbytečného podniku, z něhož vás vyruší sebemenší zvuk odkudsi z dálky.

Naučte se ocenit své snažení

Ten, kdo má pocit dobře odvedené práce, jež měla smysl, se zajisté i příště pustí do učení s větší chutí. Zamyslete se občas nad tím, kolik jste se toho již naučili, k čemu jste to využili, v čem vás to obohatilo či si jen prostě vzpomeňte na ten slastný pocit, když jste konečně po úmorném snažení pochopili složitou matematickou rovnici. Pokud dokážete dát učení smysl, stane se vám více zábavou, nebo alespoň menším utrpením.

Všechny tyto zásady by se přitom daly shrnout do jedné hlavní: udělejte si z učení co nejpříjemnější činnost!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Známe 4 tipy, jak se donutit učit. Pověste si před nos voňavou mrkvičku