Menu
StudentMag
Studium

Známe 3 tipy, jak se naučit lépe se vyjadřovat. Ukažte, co ve vás je

Redakce

Redakce

10. 7. 2017

Dobré vyjadřování je jednou z kvalit, které se očekávají od každého slušného studenta. Ne každý to ale zvládá. Podívejte se na několik tipů na to, jak zlepšit své vyjadřovací schopnosti.

Možná si řeknete, že dnes už vyjadřovací schopnosti nikoho příliš nezajímají, že v době moderních komunikačních prostředků je hlavní důraz kladen spíše na stručnost a jasnost sdělení. Proč ale stále dokola opakovat zažité zkratky a jednoduché krátké větičky? Kvalitní vyjadřování je jedním ze způsobů, jak dobře působit na své okolí. Navíc nejde o nic těžkého.

Rozšiřte svou slovní zásobu

Základem dobrého vyjadřování je dostatečná slovní zásoba. Tedy ne že byste se museli namemorovat pár slovníků, to byste na sobě páchali zbytečné násilí. Ale pravidelná četba opravdu pomáhá k pozvolnému a především přirozenému rozšiřování vaší slovní zásoby. Proč toho tedy nevyužít?

Každý přece máme nějaké ty oblíbené žánry a autory (tedy doufám). Z českých autorů bych vřele doporučil Karla Čapka, jenž měl obrovskou slovní zásobu, kterou navíc dokázal používat velmi hravým způsobem.

Nebojte se ukázat, co umíte

Široká slovní zásoba sama o sobě k úspěchu nestačí. Je prakticky k ničemu, pokud se ji „majitel“ bojí použít. Tohle platí především při ústním projevu. K dobrým řečnickým výkonům potřebujete chladnou hlavu, žádný stres. Pokud lidé ve vašem okolí zrovna neoplývají rétorickými dovednostmi, nebojte dát čas od času dohromady nějakou tu inteligentně znějící větu. Určitě to nebude na škodu.

Sledujte, jak mluví velcí rétorové

Své vyjadřovací schopnosti si můžete zlepšit také poslechem rádia a sledováním televize. Je ale třeba vědět, na co se dívat – spousta lidí, kteří se dnes veřejně vyjadřují ke všemu možnému, má slovní zásobu a rétorické dovednosti školáka, který se opozdil ve svém vývoji.

Mezi mistry ve vyjadřování patří například postavy z britského komediálního seriálu „Jistě, pane ministře“, především pak Sir Humphrey Appleby. Tato postava však zároveň slouží jako odstrašující příklad, protože ve svém vyjadřovacím umění došla tak daleko, že jí běžný smrtelník často vůbec nerozumí.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Známe 3 tipy, jak se naučit lépe se vyjadřovat. Ukažte, co ve vás je