Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Zkušenosti s OVB: přečtěte si, co je dobré vědět o finančním poradenství

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

14. 1. 2014

Spolupráce s OVB se stává častým tématem mezi mladými lidmi. Finanční poradenství skutečně výrazně roste. Jak se ovšem v této záplavě informací orientovat?

FOTO: Peníze

Ilustrační foto. Autor: Lukáš Houdek

Ačkoliv fámy mohou říkat leccos, je nepopiratelně lepší vsadit spíše na fakta. OVB je ve své podstatě jako každé jiné podnikání – každý svého štěstí strůjcem.

Osobní vs. obecné faktory

Musíme tedy uvážit osobní faktory, ne z případných neúspěchů dělat obecné závěry. Často se v tomto tématu setkáváme s kritikou, jež víceméně stojí na odmítavém postoji v důsledku předchozí negativní zkušenosti.

Ovšem snaha myslet si, že na základě kontaktu se špatným finančním poradcem musíme konstatovat, že veškeré poradenství v ekonomické oblasti je podvod, je asi taková úvaha, jako kdybychom zažili špatného učitele matematiky a z toho usuzovali, že všichni matematikáři neumějí vhodně vyučovat.

(Ne)využité příležitosti

OVB představuje pro odpovědné a svědomité jedince obrovskou příležitost. Ta ovšem není určena lidem, kteří nemají organizační schopnosti,  a tak mohou sobě, OVB i klientům (někdy i nechtíc) způsobit více škody než užitku. Opět ale mluvíme o osobnostních faktorech, ne o obecném systému.

Řada úspěšných finančních poradců doporučuje alespoň využít vzdělávací kurzy, jež společnost poskytuje zdarma. I kdyby se případný spolupracovník nakonec rozhodl nepokračovat, nabere neopomenutelné zkušenosti vhodné pro člověka v jakékoli životní situaci.

Konkurence

U OVB podstatná část finančních poradců původně začínala. Někteří z nich ovšem později museli kvůli neférovosti podnikání odejít a vytvořili si zázemí v konkurenčních firmách. Tím nastává otázka, zda tedy není tato konkurence více nebezpečná než OVB, která alespoň měla vůli k sebereflexi.

Anketa

A jak na OVB nahlížejí mladí lidé, kteří o tomto tématu mají co říci? Vybrali jsme dva protipóly. Nechť se každý přikloní dle svého uvážení.

Pavel (21)

Spolupráce s OVB může být pro spoustu studentů zajímavým přivýdělkem a u mnohých i třeba vhodné uplatnění na trhu práce do budoucna. Finanční poradenství dnes už není úplně neznámým oborem a znám spoustu lidí, kteří nad ním ohrnují nos, ale nakonec člověk zjistí, že představa těchto lidí o náplni práce je úplně mylná. Proto mám rád a uznávám lidi, kteří si udělají na danou věc vlastní názor a nenechávají se ovlivňovat okolím.

Pokud se člověk dostane do kolektivu zkušených a profesionálních lidí, spolupráce může být velkým přínosem zejména díky přehledu na finančním trhu a díky spoustě informací, které se dozví již na úvodním vzdělávacím semináři, který je zdarma, což už v dnešní době není moc obvyklé.

Nutno podotknout, že každý zde také neuspěje. Jedná se o podnikání, a pokud člověk není schopný vstoupit do nekomfortní zóny a něco tomu obětovat, může to být pro něj celkem zbytečná investice, a to jak časová, tak i peněžní.

Vendula (20)

Reagovala jsem na inzerát, který tvrdil, že se jedná o administrativní výpomoc v nových kancelářích. Upřesňující informace chyběly. Že jde o finanční poradenství pro OVB, jsem se dozvěděla až na pohovoru, což mě trochu zarazilo. Tenkrát jsem o tom ale nic moc nevěděla, tak jsem si kluka zhruba o pět let staršího než já, který pohovor vedl, poslechla až do konce.

Vzhledem k tomu, že práce, kterou mi popsal, se mně osobně zdála postavená na hlavu, jsem ji odmítla. Kromě toho se mi nezdálo moc profesionální, že se velká část pohovoru točila především kolem toho, jak skvělý kolektiv v OVB je a že spolu neustále chodí na pivo nebo jezdí na výlety. Ačkoli už jsem ke konci dávala dost evidentně najevo, že na finanční poradenství nejsem ten pravý člověk, a chtěla jsem odejít, stále jsem byla přesvědčována o opaku.

Co je vlastně OVB zač, jsem se dozvěděla až doma díky internetu. Takže nemůžu nic říct o tom, jak práce probíhá, ale kromě toho, že pohovor nebyl moc profesionální, se mi rozhodně nelíbilo, že v inzerátu zatajili, o co doopravdy jde.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Zkušenosti s OVB: přečtěte si, co je dobré vědět o finančním poradenství