Menu
StudentMag
Studentský život

Zjistěte, jak překonat lenost. Vybrali jsme 5 nejspolehlivějších tipů

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

11. 6. 2017

Známe to téměř všichni, ono večerní odhodlání, že zítra už se na to vážně vrhnu a udělám veškerou práci. Ráno se však probudíte a vůbec do ničeho se vám nechce, máte dokonce potíže vstát z postele a celý den se pak potácíte od ničeho k ničemu. Je vám taková situace povědomá? Pokud ano, máme pro vás pár tipů, jak lenost překonat.

Motivace

Motivace je základem každé dobře vykonané práce a úspěchu. Nic nedokáže člověka rozhodit více než ztráta motivace. V takovém případě je nutné opět si stanovit své priority a cíle.

Vzpomeňte si, proč studujete právě tuto školu, čeho chcete dosáhnout, proč je dobré, abyste shodili pár kilo a podobně. Určete si, jakým člověkem chcete být a tím se také staňte. Dopomoci vám k tomu mohou lidé z vašeho okolí, které obdivujete. Mohou poradit jak na to – věnovat se vám, trávit s vámi čas a nakopnout vás k činnosti.

Postupujte po malých krůčcích

Svého cíle mnohem snadněji dosáhnete, pokud budete postupovat po malých krůčcích. Chcete-li zhubnout třicet kilogramů za rok, je dobré rozdělit si hubnutí na malé dílčí cíle – nejprve například čtyři kila za měsíc a takto postupovat dále. Takové předsevzetí pak snadněji splníte.

Odměňujte se a relaxujte

Pracujete-li většinu roku na plno, ve stresu a s minimem volného času, nedivte se pak, že přichází třeba i několikatýdenní doba útlumu. Snažíte si tak pravděpodobně vynahradit měsíce tvrdé práce a lenošíte.

Prevence proti lenosti je však prostá a příjemná – jednoduše relaxujte. Nejlépe aktivně, při sportu nebo s přáteli, protože takový odpočinek vás povzbudí. Dalším tipem je odměna, která vás může dostatečně motivovat. Zhubli jste deset kilo? Kupte si za odměnu něco hezkého, třeba i zbytečného, co bude jen a jen vaše.

Nenechte se rozptylovat

Místo, kde se rozhodnete pracovat, by vám mělo být příjemné a mělo by být pokud možno prosté, bez rozptylujících elementů, jako je televize, fotky, časopisy či rádio. Podobné je to s prací na počítači: zavřete facebook, veškeré hry, internetové magazíny a věnujte se opravdu jen své práci. Přineste si také vše potřebné, abyste nemuseli neustále odbíhat a tím se opět rozptylovat.

I životní styl je klíčem k úspěchu

Zdravá strava a dostatek pohybu nás udržují v kondici a aktivním režimu. Každý dobře ví, že po tříchodovém obědě se jen stěží pracuje, proto jezte jen do polosyta a pijte do polopita. Opatrně také s cukrem, ten může být v malých dávkách pomocníkem, ale jeho přemíra způsobuje otupělost a bolesti hlavy. Dbejte také na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, který je podmínkou aktivního zdravého života.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Zjistěte, jak překonat lenost. Vybrali jsme 5 nejspolehlivějších tipů