×
StudentMag

Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují, lze se jim ale vyhnout

Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují
Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují

Spoléhat na to, že při aktuální míře nezaměstnanosti v ČR, která se pohybuje okolo sedmi procent, zajistí vysokoškolský titul bezproblémový vstup na pracovní trh a dobře placené místo, to je čím dál tím riskantnější. O tomto tvrdém faktu se každoročně přesvědčují tisíce čerstvých absolventů českých vysokých škol. „Za posledních pět let celkově vzrostly počty nezaměstnaných absolventů vysokých škol o více než 235 %,“ upozorňuje na negativní trend Martin Zelenka ze Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy.

Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují
Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují

Co udělat pro to, abyste takové starosti neměli?

Jednou z velice dobrých cest je spojit studium s prací či zajímavou praxí. „I když existují vzácné výjimky, tak bez prokazatelné pracovní praxe čerstvé absolventy vysokých škol většinou nepřijímáme. Mají sice teoretický základ, který ovšem často nevychází z aktuální praxe a velmi pokulhávají i v naprosto obyčejných pracovních činnostech a návycích,“ říká ředitel komunikační agentury C&B Group Tomáš Jirsa.

Jak skloubit studium na VŠ se získáváním praxe?

Řešení nabízejí obory, které stáže zařazují do svého studijního plánu. Jednou z takových inovativních vysokých škol je vysoká škola managementu a psychologie NEWTON College.

„Jelikož víme, že většina zaměstnavatelů dává větší příležitost absolventům, kteří vedle kvalitního teoretického základu prošli i praktickým výcvikem, úzké propojení studia s praxí je u nás základním stavebním kamenem vzdělání,“ vysvětluje rektor školy Jan Mojžíš.

Studenti bakalářských oborů na NEWTON College tak mají možnost si vyzkoušet všechny nabyté vědomosti v reálných situacích. Do pracovního procesu tak ze školy vychází s kvalitní praxí v daném odvětví.

Nejžádanější manažerské MBA i MGR nově v Praze i v Brně
Nejžádanější manažerské MBA i MGR nově v Praze i v Brně

„Každý student musí mít určitý počet odpracovaných hodin v oboru. Nároky na praxi se s každým ročníkem zvyšují,“ popisuje mechanismus koordinátorka praxí Katarína Bedřichová. „Zároveň naši absolventi dostávají spolu s diplomem také Certifikát o absolvovaných praxích a mají tak velkou výhodu oproti jejich vrstevníkům,“ sdělila Bedřichová.

Co všechno může praxe při studiu nabídnout?

„Praxe v marketingu mi pomohla nahlédnout, jak to funguje v realitě, jak náročná a zajímavá tato práce je, i jak velkou má marketing moc, pokud se dělá dobře,“ popisuje své pozitivní zkušenosti ze studií absolventka NEWTON College Tereza Cvejnová.

„Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe, a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, proč i její úřad podporuje absolventy v získávání odborné praxe. „Krátce po škole je v České republice bez práce každý desátý absolvent vysoké školy,“ upozorňuje zase Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky.

Každý student, ale i rodič, by proto měl nad získáním pracovních zkušeností myslet dostatečně v předstihu – ideálně už při samotném výběru vysoké školy.1 Komentář Zástupy nezaměstnaných absolventů vysokých škol se rozšiřují, lze se jim ale vyhnout

  1. Studovala jsem na Cevro Institutu a když jsem hledala práci,žádný velký problém to nebyl…
    Paní referentka na pracáku taky říkala,že se absolventi CEVRA na úřadech práce téměř nevyskytují – ve škole se hodně věcí řeší prakticky (příklady z praxe) a pak nemají problém si práci najít.Učí tam pedagogové z praxe, justice, akademické sféry, byznysu a bezpečnosti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..