×
StudentMag

Zápisné se možná opět odloží. Vláda jej nestihne prosadit

osobnosti na českých bankovkách, otec národa
Ilustrační foto, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Na přípravu a následné prosazení návrhu zápisného na vysokých školách není dostatek času, zní z vlády. Ve hře jsou i teorie o politickém taktizování před volbami.

FOTO: Bankovky
Ilustrační foto. Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Předchozí jednání kolem zpoplatnění studia ukazovala, že by studenti vysokých škol měli začít platit od zimního semestru 2014/2015. Nyní jsou však představitelé vládních stran v odpovídání na tuto otázku mnohem opatrnější.

Politici jsou k současnému termínu skeptičtí

Nepřímo se mluví o tom, že politici na zavedení zápisného v daném termínu již potichu rezignovali.

„Takový návrh bychom podpořili, ale otázka zní, jestli je na jeho prosazení ještě dost času,“ řekla deníku Právo Karolína Peake, předsedkyně nedávno vzniklé platformy LIDEM. Podle Waltera Bartoše (ODS) ze sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání návrh již padl pod stůl.

Ministerstvo školství v souvislosti s debatami o dalším odsunutí návrhu mlčí, zavedení zápisného považuje primárně za politické rozhodnutí.

„V případě že bude existovat politická vůle, jsme připraveni po skončení jednání s reprezentacemi vysokých škol nad novelou zákona o vysokých školách zahájit diskuzi o této problematice,“ uvedla pro StudentMag.cz Bohumila Potočná z odboru vnějších vztahů a komunikace.

Nepopulární opatření by mohlo prohloubit krizi pravice

Polemizuje se i o tom, zda se současná vládní koalice nesnaží takto odvrátit další odliv voličů. Nejnovější volební průzkumy totiž několikrát poukázaly na výrazný pokles jejích preferencí, zvláště pak v případě ODS a Věcí veřejných.

Schválení nepopulárního opatření, jímž školné bezesporu je, by mohlo tento propad ještě více prohloubit.

Podle březnového průzkumu společnosti SANEP by se nyní vítězem voleb stala ČSSD se ziskem 27,2 procent hlasů, následována by byla druhou KSČM, které by dalo svůj hlas 17,3 procent rozhodnutých voličů.

Strana TOP09, současný nejžhavější kandidát pravice, by získala pouze 13,2 procent hlasů.

ČSSD bude připravena školné zrušit

Pokud by se volební předpověď na jaře příštího roku naplnila, nebudou mít patrně diskuse o zavedení zápisného velký význam.

Vedení sociální demokracie se již několikrát vyjádřilo zásadně proti zavedení školného. Lze tak očekávat, že v případě sestavení levicové koalice budou návrhy finanční spoluúčasti studentů zase zrušeny.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..