Menu
StudentMag
Studium

Žádost o přestup na jinou VŠ: Jak ji podat a kdy studium ukončit?

Zdá-li se vám, že jste si, co se vysoké školy týče, ukousli příliš velké sousto, můžete přejít na jinou. Toto rozhodnutí s sebou ale přináší komplikace. Mimo jiné placení zdravotního pojištění.

Možná na vámi vybraný obor nestačíte, možná byste rádi dále studovali ten samý, ale na jiné škole. Pokud jste se rozhodli pro přechod na jinou vysokou školu, máte dvě možnosti:

Jako první se nabízí ukončit současné studium hned a v únoru se přihlásit jinam. Žádost o ukončení je možné podat kdykoli během roku. Než ale znovu nastoupíte do školy, budete muset státu odvádět zdravotní pojištění, anebo si najít práci. Pak za vás pojištění bude odvádět zaměstnavatel.

Vyhněte se placení zdravotního pojištění

Další možnost je přihlásit se na jinou školu po dokončení prvního ročníku. To s sebou nese nevýhody i výhody – jakožto za studenta za vás bude stát nadále platit zdravotní pojištění. Navíc je pravděpodobné, že vám na budoucí škole, půjde-li o podobný obor, uznají některé dříve absolvované předměty a získáte tak kredity navíc.

Na druhou stranu ale zákon o vysokých školách umožňuje studovat v bakalářském studijním programu bez poplatků jen čtyři roky. Projdete-li si dvěma prvními ročníky, za poslední rok bakalářského studia si zaplatíte.

Zjistěte si, zda máte právo na ubytovací stipendium, i pokud budete bakalářský program studovat podruhé. Masarykova univerzita například v takové situaci právo na ubytování nepřiznává.

Jak podat žádost?

Na prvním místě je třeba podat na stávající studijní oddělení žádost o ukončení studia. Oficiální formulář, který je třeba vyplnit, najdete na stránkách své fakulty.

Přejít na jinou vysokou školu se vám může podařit i bez přijímaček; žádost o povolení přestupu zašlete na budoucí vysokou školu. Držet se můžete následující struktury:

(Hlavička: vaše adresa, adresa příjemce, datum a místo napsání)

Žádost o přestup

Vážení,

Žádám o povolení přestupu na … z důvodu … Jsem studentem/studentkou X. ročníku … fakulty Univerzity … ve studijním programu … a oboru ..

Předem děkuji za vyřízení mé žádosti.

S pozdravem

Vlastnoruční podpis

Studijní oddělení vaši žádost může zvažovat i několik týdnů a povolení není vůbec jisté. Pokud byl váš průměr známek horší než 2, raději s ním na jisto nepočítejte.

Bude-li vám žádost o přestup zamítnuta, je možné po vykonání přijímací zkoušky žádat o uznání předmětů, které mají obě školy společné. Stačí si sehnat anotace předmětů a spolu se žádostí o jejich uznání je předložit k přezkoumání studijnímu oddělení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žádost o přestup na jinou VŠ: Jak ji podat a kdy studium ukončit?