Menu
StudentMag
Studium

Vyrážíte za oceán? Přinášíme návod, jak získat vízum do USA

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 11. 2015

Pokud se chystáte vyrazit do Spojených států a nějakou dobu tam pobýt, určitě víte, že budete potřebovat vízum. Ale jak ho získat?

Kdy potřebujete vízum

Při návštěvě kratší než 90 dnů můžete po USA cestovat v rámci bezvízového programu (Visa Waiver Program). Cestující však musí mít odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA.

Pokud se ale v USA chystáte zůstat delší dobu nebo tam pracovat, je nezbytné opatřit si nepřistěhovalecké vízum. V případě, že je vaším cílem získat v USA trvalý pobyt, budete potřebovat přistěhovalecké vízum.

Jak získat nepřistěhovalecké vízum

Pokud nejste nějaký kriminálník, získat nepřistěhovalecké vízum do USA pro vás nebude nějak těžké. Stačí jen projít sérií nutných formalit.

1. Vyberte si typ víza

Nepřistěhovaleckých víz je velká spousta – u každého typu je poměrně přesně vymezeno, pro jaký druh cesty je určen. Existují tak speciální víza pro studenty, turisty, novináře či obchodníky. Kompletní seznam najdete na internetových stránkách Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice. Tam si vyberte to, které potřebujete.

2. Podejte žádost o vízum

Na stránkách Velvyslanectví USA vyplňte formulář žádosti o vízum DS-160. Poté bude potřeba zaplatit poplatek kurýrní službě za následné doručení pasu ve výši 150 Kč.

3. Sjednejte si pohovor

Pro přidělení víza je nutné absolvovat vízový pohovor. Termín si sjednejte přes internetové stránky ustraveldocs.com, učiňte tak ale až po podání žádosti. Pohovor bude probíhat na Velvyslanectví v USA v ČR.

4. Připravte si potřebné dokumenty

Na pohovoru bude potřeba předložit:

  • Váš pas
  • Potvrzující stránku formuláře DS-160 (tzv. Confirmation page)
  • Vízový poplatek v českých korunách a nebo amerických dolarech
  • Doklad o zaplacení kurýrního poplatku ve výši 150 Kč
  • Jednu  fotografii pasového formátu (45mm x 35mm) s bílým pozadím
  • Obálku s Vaším telefonním číslem, Vaším jménem a adresou pro doručení Vašeho pasu

Mezi doporučené dokumenty pak patří: výpis z bankovního účtu za 3 měsíce, pracovní smlouva podepsaná zaměstnavatelem z USA, zvací dopis od soukromé osoby nebo business partnera, potvrzení o studiu a studijní index (pro studenty), výpis z OR/ŽL (pro podnikatele) a oddací list (pro páry).

Přistěhovalecká víza

Pokud se do USA chystáte přestěhovat, musíte mít ještě před podáním žádosti schválenou tzv. petici od Americké imigrační služby (USCIS). Petici musíte zaslat na adresu USCIS v Chicagu – více informací o jejím podání najdete na stránkách USCIS. Následně přes tyto stránky podáváte žádost o vízum prostřednictvím formuláře I-130.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyrážíte za oceán? Přinášíme návod, jak získat vízum do USA