Menu
StudentMag
Studentský život

Vykouzlete z dětského království studentský ráj

S přibývajícím věkem dítěte se zvyšují i jeho nároky na prostor. Ani se nenadějete a povinnou školní docházku vystřídá střední škola a tomu je třeba přizpůsobit všechny potřeby vaší ratolesti. Jak správně rozvrhnout prostor dětského pokoje a na co nezapomenout, než se pustíte do jeho rekonstrukce?

Plánování

Než se vrhnete do pořizování nábytku, zhodnoťte aktuální stav dětského pokojíčku. Přeměřte si místnost, vyhodnoťte silné a slabé stránky prostoru a popusťte uzdu fantazii. Kde se bude nacházet pracovní kout? A co místo na spaní či hru? Do procesu plánování určitě zapojte i své dítko coby parťáka rekonstrukce. Přece jen je to právě váš potomek, kdo v pokoji tráví nejvíce času, a tak se určitě rád podělí o své nápady a přání. V závěru zkuste napasovat vaše společné představy do reálných možností prostoru.

Pracovní kout

Na pohodlném místě se domácí úkoly píší takřka samy. Proto přizpůsobte pracovní kout co nejvíce potřebám studenta. Základem zdravého sezení je kvalitní židle, v ideálním případě ergonomicky tvarovaná s vyztuženou sedací částí. S přibývajícím věkem dítěte se zvyšují i jeho nároky na prostor. Pracovní stůl by tedy měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny pomůcky i knihy, případně také výškově nastavitelný, aby rostl spolu s dítětem. Stůl se snažte umístit co nejblíže k oknu, tedy přímo ke zdroji přirozeného denního světla. Pokud nemá vestavěné šuplíky, můžete k němu pořídit malou pojízdnou skříňku s úložným prostorem, kterou umístíte pod stůl nebo vedle něj. Poličky a knihovna pak dodají pokoji studentský ráz a hezky ho zútulní. Ideálním místem, kde můžete načerpat inspiraci pro výbavu pokoje jsou webové stránky expedo.cz.

Prostor pro spánek a odpočinek

Dětská postel by měla být dostatečně pohodlná. Pochopitelně záleží na tom, kolik dětí pokoj obývá, a pokud zápasíte s místem, patrová postel je více než dobrou volbou. S přibývajícím věkem dítěte je potřeba i větší postel. Zkuste se poohlédnout po posteli ve velikosti 140 x 200 cm. Ta zajistí poklidný spánek i případný odpočinek během dne. Mezi pracovní kout a odpočinkovou část můžete umístit dětskou sedačku či křeslo. Jestliže vám už nezbývá místo pro další nábytek, snadno vytvoříte místo pro relax i z postele. Stačí použít barevný přehoz a pár polštářů.

Barvy a výzdoba

Děti milují barvy, proto s nimi při předělávání pokoje rozhodně nešetřete. Na druhou stranu jejich rozvržení určitě zahrňte do procesu plánování rekonstrukce. Některé odstíny totiž mohou pokoj opticky zmenšovat. Při výmalbě zdí můžete sáhnout po klasické bílé nebo vyzkoušet odstíny béžové či šedé. Pokud byste chtěli dát přednost uklidňující barvě, rozhodně zvolte zelenou. Znamenitou volbou může být i žlutá barva, která symbolizuje štěstí. Není však doporučována jako barva, která by měla pokoji dominovat. Nebojte se ani kombinace dvou a více barev spolu se samolepkami na zeď, které jsou poslední dobou čím dál více trendy. K ozdobení stěn můžete použít i nástěnné obrázky či plakáty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vykouzlete z dětského království studentský ráj