Menu
StudentMag
Studentský život

Vykašlete se na metro i tramvaje a jezděte po městě na elektrokoloběžce!

Komerční sdělení

Komerční sdělení

11. 11. 2021

Připadá vám zdražení jízdenek městské hromadné dopravy neúnosné? Přemýšlíte nad způsobem, jak se prostředkům MHD vyhnout? Jezděte na elektrokoloběžce!

Jízda v prostředcích městské hromadné dopravy rozhodně nepatří mezi nejlepší zážitky dne. V autobusech, tramvajích i metru. Ty obzvláště v podzimních a zimních měsících bývají zdrojem virových nákaz všeho druhu. Včetně snad vůbec nejznámějšího viru současnosti, tedy koronaviru. Člověk, aby se bál (a také se bojí) dotknout madla, aby na něj neskočilo něco, co ho na dlouhé týdny upoutá na lůžko. Ještě že je povinné nošení respirátorů, které je naštěstí zachytí. Ale ona taková čtyřicetiminutová jízda v přetopeném autobuse (tak dlouho třeba mimo dopravní špičku jedete z Kostelce nad černými lesy na Háje) v respirátoru není dvakrát příjemná.

Způsoby transportu ve velkých městech

K dobré náladě ovšem nepřidává ani pohled na většinou zakaboněné až naštvané spolucestující. Nálada panující v MHD je často pod bodem mrazu. Kdo by také chtěl, aby cestující v sedm hodin ráno, a ještě ke všemu v mrazu či dešti, hýřili úsměvy od ucha k uchu, že? Vyvstává však otázka, jak jinak se do zaměstnání či za jinými povinnostmi dostat. Automobilem? Špatná volba. Ten zase zvyšuje míru znečištění velkých měst a způsobuje kolony, v nichž pak uvíznou i prostředky městské hromadné dopravy. Zbývá tedy zdravá chůze – máte-li zaměstnání tak do dvou kilometrů od bydliště (dál se vám asi chodit chtít nebude), nebo v v titulku tohoto článku zmíněná elektrokoloběžka. S ní se totiž dostanete i mnohem dál.

Ekologická, skladná a lehká

Elektrické koloběžky jsou ekologické, skladné, lehké a flexibilní. A raz dva je složíte. Například elektorkoloběžka Aerium Aovo Pro od Xiaomi vám domů přijde v krabici. Jen připevníte řídítka ke konstrukci a můžete vyrazit. Pro transport ve velkých městech je tedy v podstatě ideální. Naučíte-li se na ní samozřejmě dobře jezdit a budete-li dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Jízdou na elektrokoloběžce se totiž stáváte jeho součástí. Stejně jako cyklisté. Ještě před tím si ji však musíte pořídit, tedy vybrat vhodný model. Na trhu jich totiž najdete hned několik a my vám poradíme, na základě jakých parametrů vybrat elektrokoloběžku vhodnou právě pro vás.

Jak vybrat koloběžku?

Článků na téma jak vybrat koloběžku na internetu najdete spousty. Parametry, jimiž byste se při výběru měli řídit, jsou v podstatě čtyři: výkon motoru, kapacita baterie, doba jejího nabíjení a nosnost. Zajímat vás zřejmě bude i doba dojezdu, kterou mimo jiné ovlivňují i podmínky panující během jízdy. Mějte na paměti, že akumulátor pracuje na plné obrátky v teplotě mezi dvaceti a pětadvaceti stupni. Rychleji se vybíjí ale i při větším zatížením či rychlejší jízdě. Pamatujte však také na to, že nejvyšší povolená rychlost elektrokoloběžek je 25 km/h.

Doba nabíjení

Dalším parametrem, kterým by měl být v hledáčku vašeho zájmu, je doba nabíjení akumulátoru. Ta se odvíjí od jeho kapacity a výkonnosti koloběžky. Čím výkonnější model, tím si žádá delší dobu na nabíjení. Pokud to každopádně s jízdou na elektrokoloběžce myslíte vážně či pokud se s elektrokoloběžkou budete vydávat na delší trasy, snažte se vyhnout tzv. základním modelům. Většinu mají pomalý rozjezd, téměř žádné odpružení a malou plochu pro nohy. Nehledě na docela vysokou spotřebu. Místo toho investujte do koloběžky vyšší úrovně. Pohodlnější a s nízkou spotřebou.

Do města i do terénu

Myslet byste při výběru měli i na kolečka. Konkrétně do města jsou vhodná spíše menší a tvrdší, která dobře sedí na tvrdém povrchu. Na výlety mimo město ale s takovou koloběžkou zapomeňte. Máte-li v plánu vydat se se svou elektrokoloběžkou i do terénu, lepším řešením pro vás bude tzv. univerzální elektrická koloběžka zvládající cesty po silnicích i v lehčím terénu. Tak, ať se vám dobře jezdí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vykašlete se na metro i tramvaje a jezděte po městě na elektrokoloběžce!