Menu
StudentMag
Studentský život

Vybrali jsme 5 tipů, jak zatočit se stresem. Nezapomínejte na odpočinek

Redakce

Redakce

24. 12. 2013

Ať už vás rozhodilo shánění dárků nebo je v dohledu děsivá představa zkouškového období, zatočte s tím. Stres je téměř každodenní součást života, ale stojí za to s ním bojovat. Jestli nevíte jak, případně už vám došly nápady, podívejte se na pět tipů.

1. Včas si splňte stresující povinnosti

Možná vás straší představa seminární práce, případně datum odevzdání jakéhokoli domácího úkolu. Naplánujte si s předstihem osnovu toho, co budete psát. Vyhradíte si pak určitý čas a psaní vám půjde samo. Odpadne stres z toho, že den před závěrečným termínem nemáte ani čárku. Když už nic jiného, alespoň připravená osnova vás uklidní.

2. Zhluboka se nadechněte

V podstatě nic v životě nestojí za nervy kromě lidského zdraví. Ovšem když se budete stresovat, imunitnímu systému zrovna nepřidáte. Proto, když vás něco vytočí anebo vystresuje, zhluboka se nadechněte a napočítejte si v duchu do deseti. Uvědomte si skvělé věci, které v životě máte. Myslete na něco, co máte rádi – uklidní vás to.

3. Nezapomeňte na odpočinek

Nervozita je vyčerpávající, a proto byste neměli zapomínat na dostatek spánku a odpočinku. Udělejte si denně pár minut pro sebe a stravte je činností, při které si vyčistíte hlavu. Můžete se začíst do své oblíbené knížky, dát si milované jídlo nebo jít na kávu s přáteli. Prostě se na chvilku zastavte a vypněte. Svět se za pár minut vašeho klidu nezboří.

4. Sportem ku zdraví

Nenabádám vás hned k účasti v maratonu, případně k zakoupení permanentky do fitness centra, ale pohybem se stres odbourává přirozeně. Běžte na procházku, zaběhejte si. Při sportu se vám vyplaví do krve pozitivní hormony štěstí a zaplaví vás klid. (Nejspíš ne hned po tom, co se splavíte například na spinningovém kole, ale stojí to za to.)

5. Pusťte si oblíbenou hudbu

Nic člověka nenaladí lépe než skvělá hudba. Jestli posloucháte klasiku nebo metal, na tom nezáleží. Důležité je, abyste se při tom cítili klidně a spokojeně. Jestliže jste pod tlakem a máte dojem, že za chvíli prostě musíte explodovat pod návalem práce, nasaďte sluchátka a relaxujte. Zakončeno slovy populární písničky: „Don´t worry, be happy.“

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vybrali jsme 5 tipů, jak zatočit se stresem. Nezapomínejte na odpočinek