Menu
StudentMag
Studentský život

Výběr osvětlení u pracovního stolu

U psacího stolu trávíme spoustu času, někdy třeba i 8 hodin, např. pracující na home office nebo studenti, kteří plní domácí úkoly. Často se řeší tzv. ergonomie pracovního místa, do které spadá i správné osvětlení pracoviště.

Stolní lampa

Nejběžnějším osvětlením pracovního stolu je za pomocí stolní lampy. V současné době lze koupit mnoho druhů, velikostí či barev a zvolit si tak tu nejlepší lampu k osvětlení pracovního stolu. Důležité je, aby bylo světlo dostatečně jasné a umožnilo dobrou viditelnost na práci, ale zároveň je nutné si uvědomit, že nesmí být příliš silné nebo oslňující. Ideální je také umístit světlo tak, aby svítilo na pracovní plochu, ale ne na monitor (kvůli možným odleskům).

Druhy stolních lamp

Můžete si vybrat z několika druhů, nejběžnější jsou klasické stolní lampy, tyto lampy svítí na klasickou žárovku a mají tradiční design, tedy tzv. rameno se stínidlem. Jsou vhodné pro různé styly interiérů. Dále úsporné LED stolní lampy, které jsou šetrné k životnímu prostředí, protože používají LED světla místo žárovek. Jejich výhodou je, že jsou dostatečně jasné a zároveň úsporné. Dotykové stolní lampy jsou dalším typem. Jsou vybaveny dotykovým ovládáním pro snadné nastavení jasu. Skládací stolní lampy jsou určeny do malých prostorů, zároveň jsou přenosné a dají se složit. Pro moderní kanceláře nebo pro náročnější klientelu existují i designové lampy, které jsou většinou minimalistické ve skandinávském stylu, které jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů. Některé lampy také mají časovač, tj můžete si nastavit, kdy se lampa automaticky vypne.

Stolní lampa do dětského pokojíčku

Osvětlení u dětského pracovního stolu je velmi důležité a měli bychom při výběru zohlednit tyto faktory.

 • Bezpečnost: nakupujte lampy ve specializovaném obchodě splňující požadavky na bezpečnost a zároveň neobsahují žádné nebezpečné materiály.
 • Vhodný design: lampy by měly být v souladu s designem dětského pokoje a měly by být příjemné pro dě
 • Dostatečné osvětlení: měly by poskytovat dostatečné osvětlení pro čtení nebo psaní, ale zároveň by neměly být příliš silné a namířené proti monitoru nebo očím.
 • Funkčnost: dětské stolní lampy by měly mít nastavitelnou intenzitu světla pro osvětlení při různých činnostech, jako je např. čtení nebo hraní her.
 • Přizpůsobitelnost: je důležité zvolit lampu, která se snadno přizpůsobí rostoucímu dítě
 • Výdrž: měly by být odolné např. proti pádu.
 • Zdroj světla: lampa vybavená LED světlem je úsporná, šetrné k životnímu prostředí a je vhodná k delšímu užívání.

Stolní lampa u pracovního stolu

Dnešní doba home officů nahrává k tomu, abychom měli doma příjemnou atmosféru u pracovního stolu. Zároveň bychom také měli myslet na správnou ergonomii pracoviště. Vzhledem k tomu, že průměrný člověk na home office tráví u počítače okolo 8 hodin, je dobré vědět, jaké má být správné osvětlení.

 • Dostatečné osvětlení: lampy by měly poskytovat dostatečné osvětlení pro práci, aby bylo dobře vidět a snížila se tak únava očí.
 • Ergonomie: možnost nastavit je, dle aktuální potřeby.
 • Úspornost: měly by být úsporné a šetrné k životnímu prostředí. LED lampy jsou v tomto ohledu velmi vhodné.
 • Design: lampy by měly být esteticky příjemné a v souladu s designem pracovního prostoru.
 • Funkčnost: možnost nastavení jasu nebo barvy světla či možnost ovládat lampu z mobilního telefonu.

Rada na závěr

Pro práci na pracovní ploše se doporučuje intenzita osvětlení mezi 300 a 500 lux. Je důležité, aby světlo bylo rovnoměrně rozložené po pracovní ploše. Pro člověka je nejpřirozenější světlo s teplou nebo neutrální barvou. LED světlo je také dobrou volbou, protože je úsporné a šetrné k životnímu prostředí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výběr osvětlení u pracovního stolu