Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Vláda zvýhodnila firmy spolupracující se školami. Zaplatí méně státu

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

3. 1. 2014

Nové zákonné opatření přináší podnikům spolupracujícím se školami několik daňových úlev. Stát chce s jejich pomocí zvýšit zájem ze strany firem a prohloubit dosavadní spolupráci.

Daňové zvýhodnění, iniciované ministerstvem průmyslu a obchodu, v první řadě navyšuje limit, který si podniky mohou uznávat jako takzvaný motivační příspěvek.

Firmy spolupracující s VŠ dostanou dvojnásobek

S účinností od 1. ledna se tento příspěvek zvyšuje z 2 na 5 tisíc korun při spolupráci se středními školami. Firmám spolupracujícím s vysokými školami a univerzitami se příspěvek zvedne dokonce z 5 na 10 tisíc korun.

„Posílení spolupráce firem a škol by dle našeho názoru mělo přinést lépe připravené absolventy, snížit jejich nezaměstnanost a posílit konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ slibuje si ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

MŠMT větří snadnější přechod absolventů na trh práce

Přijetí zákonného opatření vítá také ministr školství Dalibor Štys. Podle jeho očekávání by mělo pomoci lépe ovlivnit rozhodování žáků při výběru oborů vzdělání, které jsou perspektivní pro žáky a zároveň potřebné pro pracovní trh.

„Dále umožní zlepšit kvalitu odborného vzdělávání a usnadnit přechod absolventů na trh práce,“ předpokládá Štys.

Podniky si mohou odčítat nové položky

Kromě navýšení motivačního příspěvku přináší opatření podnikům novou odčitatelnou položku. Ta bude činit 200 korun na žáka a hodinu jeho odborného výcviku či praxe na pracovišti.

Dodatečně si podnikatelé budou moci odečíst i část pořízeného majetku, který slouží pro potřeby odborného vzdělávání. MPO chce tak umožnit žákům a studentům, aby se pro praxi připravovali na stejném vybavení, jaké se ve firmách aktuálně využívá.

Další opatření podpoří například praxe učitelů

Daňové zvýhodnění firem navrhl senát v zákonném opatření č. 344/2013 Sb. (o změně daňových zákonů v souvislosti s rektifikací soukromého práva a o změně některých zákonů). Poslanci bylo schváleno 27. listopadu.

V prorůstových opatřeních vlády, jichž je součástí, se počítá také s návratem polytechnické přípravy na základní školy nebo podporou praxe učitelů odborných předmětů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vláda zvýhodnila firmy spolupracující se školami. Zaplatí méně státu