Menu
StudentMag
Studentský život

Víte, jak bojovat s nervozitou? Pomůžeme vám zvládnout důležitý okamžik

Redakce

Redakce

23. 1. 2014

Představuje pro vás nervozita zdánlivě nepřekonatelný problém? Pak se řadíte mezi velmi širokou vrstvu populace, kterou trápí úplně to samé. Nejedná se tedy o nic výjimečného, a už vůbec ne neřešitelného.

Příprava je základem úspěchu

Před každým vystoupením, prezentací nebo důležitou zkouškou je nutné se pořádně připravit, což vaši nervozitu značně eliminuje. Jistě už sami víte, jestli podáte kvalitnější výkon, když se danou věc naučíte nazpaměť, vypíšete si body, nebo vše budete říkat vlastními slovy.

Vše si vyzkoušejte i před zrcadlem nebo se nahrávejte. Zásadní pro vás je hlavně pocit, že jste pro svůj úspěch udělali maximum. V takové chvíli se totiž můžete naplno soustředit na to, abyste v klíčové chvíli neselhali hlavně po psychické stránce.

Klíčový spánek

Noc před dnem D bývá nejhorší. Často nemůžete usnout, převalujete se, bývá vám horko a nemůžete z hlavy vyhnat myšlenky na událost, která vás zítra čeká. Tomu všemu však můžete celkem jednoduše předejít. Stačí si uvědomit, co vás zaručeně uspí, a nic na tom neměnit.

To, že se budete užírat myšlenkami na další den, je samozřejmě špatně. Kdyby k tomu přeci jen došlo, zkuste si pustit oblíbený seriál, který vás zaručeně odreaguje. Ideální jsou takové díly, které jste již viděli, protože se začnete soustředit na něco, co už znáte, tím pádem svůj vyčerpaný organizmus vypínáte a konečně usínáte.

Den D

Prožijte si své klasické ráno. Rozhodně nedělejte nic, na co nejste zvyklí. Pokud byste totiž začali dělat opak, může vás to v konečném výsledku rozhodit. S přibývajícími hodinami už se vaše nervozita bude stupňovat. Zkuste se uklidnit tím, že se pokusíte vtlouci do hlavy větu: „Nikdy nemá smysl zabývat se tím, co právě neprobíhá.“ I když to zní jako klišé, může vám to pomoci.

Někomu dodávají jistotu i nejrůznější talismany nebo rituály. Pokud vám například pomáhá i přítomnost některého z vašich blízkých, nebojte se jej oslovit. Cestou na cílové místo už se pokuste pořádně koncentrovat. Vymažte z hlavy vše, co je pro danou chvíli nepodstatné, a soustřeďte se na vlastní výkon.

Okamžik před vystoupením

Pár minut před vystoupením je vaše napětí nevětší a nervozita si postupem času začíná vybírat svou daň. Pokuste se ji však dostat na svou stranu. Naučte se s ní spolupracovat a využijte ji ku prospěchu věci. Že nevíte, jak to máte udělat? Někdo se jde třeba pár minut před vystoupením vykřičet na záchod a pokouší se tak motivovat, nebo si pustí oblíbenou hudbu do sluchátek a zavře oči.

To nejpodstatnější je však právě vědomí toho, že jste pro svůj úspěch nemohli udělat více. Pomůže vám to získat zpět ztracenou jistotu a víru ve vaše schopnosti. A poté už zbývá jen vyhradit si čas na přijímání gratulací a na pořádnou oslavu, kde na všechny ty nervy zapomenete.

Na závěr ještě přidám svůj oblíbený citát: „Hlavně se z toho neposr.t!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, jak bojovat s nervozitou? Pomůžeme vám zvládnout důležitý okamžik