Menu
StudentMag
Studentský život

Václav Klaus ve vzdělávací radě nebude, ministr Chládek změnil názor

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

6. 11. 2014

Bývalý prezident Václav Klaus nebude předsedat přípravnému výboru Národní rady pro vzdělávání. Ministr školství Marcel Chládek jej po dvou dnech stáhl kvůli negativním reakcím veřejnosti a neziskových organizací.

„Já nechci, aby debata o národní radě byla nevěcná. Nechci, aby se debatovalo o jménu, ale o tom, jak bude rada vypadat. Proto se tam jméno žádného politika, ani bývalého, neobjeví,“ vysvětlil Klausovo bleskové odvolání.

Bývalý prezident republiky a předseda ODS byl z funkce stažen 26. října, jen dva dny od svého jmenování. Podle Chládka vyvolalo Klausovo jméno obrovskou vlnu převážně negativních reakcí. Velkou roli v kritické odezvě sehrály neziskové organizace.

EDUin: Klaus chválil Dobeše, který zatím likvidoval školství

Ředitel vzdělávací společnosti EDUin Zdeněk Slejška například vyjádřil překvapení nad tím, kterého z Klausů si ministr školství jako předsedu výboru vybral. „Bylo by srozumitelné, kdyby jím byl Václav Klaus mladší, jeho otec se však o vzdělávací politiku nikdy výrazně nezajímal,“ uvedl.

Rovněž poukázal na to, že Klaus v minulosti nepochopitelně chválil ministra Dobeše, který málem zlikvidoval české školství. Podle Slejšky se ministr rozhodl jeho výběrem nasměrovat školství ke krajně konzervativnímu a nemodernímu pojetí vzdělávání.

Mezi nejhlasitější kritiky Klausovy nominace patřila iniciativa Vraťte nám stát a Nadační fond proti korupci. Otevřený dopis adresovaný ministru Chládkovi podepsaly některé známé osobnosti jako režisérka Olga Sommerová, filosof Václav Němec nebo podnikatel a lídr politické platformy PRO! ÚSTÍ Martin Hausenblas.

Přípravný výbor bude projednávat složení rady

Přípravný výbor by měl jednat o podobě Národní rady pro vzdělávání a připravit podklady k jejímu upevnění v novele školského zákona. Úkolem samotné rady pak bude asistovat ministrovi při vytváření dlouhodobých plánů. Původně se mluvilo o Klausovi i jako o možném předsedovi rady. Ministr Chládek ale tuto možnost vyloučil s tím, že je předčasné nyní mluvit o budoucím složení.

Kdo povede přípravný výbor nyní, zatím není jasné. Přednější je podle Chládka vyřešit pravomoci vzdělávací rady a způsob výběru jejího předsedy. Jisté je tak v současnosti pouze to, že funkce budou neplacené a nebude je zastávat žádný politik.

Aktivisté připomínají Klausovi novoroční amnestii

Veřejnost kritizuje osobnost Václava Klause nejčastěji v souvislosti s kontroverzní amnestií, kterou vyhlásil 1. ledna 2013. Jako odstupující prezident kvůli ní čelil mimo jiné obvinění z velezrady, Ústavní soud však nakonec řízení zastavil.

Klausovu amnestii připomněli i zástupci protestujících iniciativ. „Ministr školství tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný,“ uvádějí ve své výzvě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Klaus ve vzdělávací radě nebude, ministr Chládek změnil názor