×
StudentMag

Václav Klaus ve vzdělávací radě nebude, ministr Chládek změnil názor

FOTO: Exprezident Václav Klaus
yakub88 / Shutterstock.com

Bývalý prezident Václav Klaus nebude předsedat přípravnému výboru Národní rady pro vzdělávání. Ministr školství Marcel Chládek jej po dvou dnech stáhl kvůli negativním reakcím veřejnosti a neziskových organizací.

FOTO: Exprezident Václav Klaus
Ilustrační foto. Foto: yakub88 / Shutterstock.com

„Já nechci, aby debata o národní radě byla nevěcná. Nechci, aby se debatovalo o jménu, ale o tom, jak bude rada vypadat. Proto se tam jméno žádného politika, ani bývalého, neobjeví,“ vysvětlil Klausovo bleskové odvolání.

Bývalý prezident republiky a předseda ODS byl z funkce stažen 26. října, jen dva dny od svého jmenování. Podle Chládka vyvolalo Klausovo jméno obrovskou vlnu převážně negativních reakcí. Velkou roli v kritické odezvě sehrály neziskové organizace.

EDUin: Klaus chválil Dobeše, který zatím likvidoval školství

Ředitel vzdělávací společnosti EDUin Zdeněk Slejška například vyjádřil překvapení nad tím, kterého z Klausů si ministr školství jako předsedu výboru vybral. „Bylo by srozumitelné, kdyby jím byl Václav Klaus mladší, jeho otec se však o vzdělávací politiku nikdy výrazně nezajímal,“ uvedl.

Rovněž poukázal na to, že Klaus v minulosti nepochopitelně chválil ministra Dobeše, který málem zlikvidoval české školství. Podle Slejšky se ministr rozhodl jeho výběrem nasměrovat školství ke krajně konzervativnímu a nemodernímu pojetí vzdělávání.

Mezi nejhlasitější kritiky Klausovy nominace patřila iniciativa Vraťte nám stát a Nadační fond proti korupci. Otevřený dopis adresovaný ministru Chládkovi podepsaly některé známé osobnosti jako režisérka Olga Sommerová, filosof Václav Němec nebo podnikatel a lídr politické platformy PRO! ÚSTÍ Martin Hausenblas.

Přípravný výbor bude projednávat složení rady

Přípravný výbor by měl jednat o podobě Národní rady pro vzdělávání a připravit podklady k jejímu upevnění v novele školského zákona. Úkolem samotné rady pak bude asistovat ministrovi při vytváření dlouhodobých plánů. Původně se mluvilo o Klausovi i jako o možném předsedovi rady. Ministr Chládek ale tuto možnost vyloučil s tím, že je předčasné nyní mluvit o budoucím složení.

Kdo povede přípravný výbor nyní, zatím není jasné. Přednější je podle Chládka vyřešit pravomoci vzdělávací rady a způsob výběru jejího předsedy. Jisté je tak v současnosti pouze to, že funkce budou neplacené a nebude je zastávat žádný politik.

Aktivisté připomínají Klausovi novoroční amnestii

Veřejnost kritizuje osobnost Václava Klause nejčastěji v souvislosti s kontroverzní amnestií, kterou vyhlásil 1. ledna 2013. Jako odstupující prezident kvůli ní čelil mimo jiné obvinění z velezrady, Ústavní soud však nakonec řízení zastavil.

Klausovu amnestii připomněli i zástupci protestujících iniciativ. „Ministr školství tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný,“ uvádějí ve své výzvě.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..