Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Uspějte u přijímacího pohovoru. Vybrali jsme 4 užitečné tipy z praxe

Personalistu váš životopis chytil za srdce a pozval vás na osobní pohovor. Jak si teď nepokazit dobrý první dojem, který jste vyčarovali vaším CV? Vybrali jsme několik tipů, co si promyslet předem a jak vlastně takový pohovor vnímat.

1. Originální odpovědi na časté otázky

Určitě znáte ty nejtypičtější otázky personalistů jako například tři kladné a tři záporné vlastnosti. Snažte se o sobě říct něco, co vás od ostatních uchazečů odliší. Něco, v čem jste opravdu výjimeční. Zároveň se pokuste nenapráskat na sebe takové špatné vlastnosti, které by vás hned diskvalifikovali. Že jste málokdy schopní dokončit práci včas, se na prvním pohovoru nikdo dozvědět nemusí.

2. Snažte se působit mile

Zní to jako banální rada, ale zkuste si vzpomenout, s jakými pocity obvykle přicházíte na pracovní pohovor. Většina lidí asi není zrovna uvolněná a nejspíš se po celou dobu těší na to, až bude konečně moci odejít.

Pokuste se pohovor vnímat jako první setkání s lidmi, s nimiž možná strávíte podstatnou část života. Je to vlastně podobné, jako když jste přišli na vysokou školu. Musíte působit mile, otevřeně a přátelsky, aby o vás lidé stáli. Usmívejte se a pokud vidíte, že člověk, jenž s vámi pohovor vede, není úplný suchar, vyzkoušejte, jak se bude tvářit na trochu nadsázky a vtipu.

Ukažte, že umíte navodit příjemnou atmosféru, zároveň ze sebe ale nedělejte úplné šašky.

3. Proklepněte si okolí

První pohovor neslouží jen a pouze k tomu, aby si vás zaměstnavatel proklepl. To samé totiž můžete udělat vy. Přestaňte se cítit jako zvířátko, které někdo přivedl na pozorování, a místo toho si sami důkladně prohlédněte prostředí, v němž možná budete pracovat. Myslete na to, že v něm možná strávíte několik let.

4. Připravte si otázky

Na konci se vás pravděpodobně personalista či zaměstnavatel zeptá, zda máte nějaké otázky. Promyslete si ještě před pohovorem, co vás zajímá a na co chcete znát odpovědi. Připravte si alespoň pět otázek; to by měl být dostatečný počet na to, aby vám ještě na konci zbyla nějaká, na niž vám zaměstnavatel ještě neodpověděl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uspějte u přijímacího pohovoru. Vybrali jsme 4 užitečné tipy z praxe