Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Uplatnění oborů: trh práce nejvíc přeje čerstvým medikům a právníkům

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

29. 10. 2013

Ačkoliv již nelze tvrdit, že titul zajistí pracovní místo, nedá se popřít, že vzdělání je jedním z několika předpokladů úspěchu. Záleží ovšem na oboru. Podívejte se, které mají nejvyšší uplatnění.

Studium právnických a lékařských fakult se zdá být dobrou investicí, jelikož najít si práci v těchto oborech není problém. Záleží samozřejmě, jaký konkrétní vzdělávací obor si studenti vyberou (jiné uplatnění má například program „veřejná správa“ a jiný „právo a právní věda“), ale i tyto problémy jsou zpravidla zvládány.

Zaměstnanost studentů lukrativních oborů

V medicíně si nejlépe vede 2. LF Univerzity Karlovy. Zaměstnanost jejích absolventů dosahuje 99,5 %. V těsném závěsu je 3. LF UK, díky níž najde uplatnění 99,2 % studentů. Špatné výsledky nemají ani LF v Plzni a v Olomouci – i zde zaměstnanost přesahuje 99 % (konkrétně 99,1 %).

Právnické obory se rovněž vyznačují vysokou mírou úspěšnosti absolventů. Nejlepší je Právnická fakulta UK (zaměstnanost 99,1 %), následovaná PF ZČU (98,5 %) a PF Masarykovy univerzity (97,9 %). Obdobně dobrých výsledků jako právnické fakulty dosahují i fakulty pedagogické.

Soukromé školy vedou

V posledních letech je vidět, že absolventi soukromých škol nacházejí práci snáze než jejich kolegové ze škol veřejných.

Hlavním důvodem může být fakt, že soukromé obory studují hlavně již pracující, kteří si rozšiřují své vzdělání, oproti tomu absolventi veřejných škol si teprve zaměstnání hledají. Navíc se také řada vysokých škol v soukromé oblasti nachází v Praze, kde je průměrná míra nezaměstnanosti nižší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uplatnění oborů: trh práce nejvíc přeje čerstvým medikům a právníkům