×
StudentMag

Umíte správně používat Wikipedii? Podívejte se na její pro a proti

FOTO: Wikipedie
Wikipedie je častým pomocníkem mnoha studentů. Zdroj: sxc.hu

Internetová encyklopedie Wikipedie je oblíbená nejen u studentů. Víte ale, jak z ní nejlépe čerpat? Přinášíme přehled jejích výhod i varování, na co si při jejím používání dát pozor.

Wikipedie je častým pomocníkem mnoha studentů. Zdroj: sxc.hu

Wikipedia je otevřená encyklopedie volně dostupná na internetu, což znamená, že k ní v dnešní době má přístup prakticky každý. Cílem této encyklopedie je zdarma poskytovat co nejvíce informací pokud možno co nejširšímu okruhu lidí. Od toho se také odvíjejí její největší výhody i nevýhody.

Informace pro každého

Hlavní výhodou je poměrně snadný přístup k velkému množství informací. Česká verze Wikipedie je mnohem méně obsáhlá než její anglická, francouzská, španělská či německá verze. Většina dnešních studentů ale některé z těchto jazyků ovládá (do jisté míry), takže proč toho nevyužít i při vyhledávání informací na internetu?

Často se stává, že vám článek na české verzi Wikipedie přijde příliš stručný. V takovém případě si ho neváhejte vyhledat v některém z výše uvedených jazyků. K takovému přepínání se hodí lišta s jednotlivými jazyky, kterou najdete v levé části obrazovky.

Články můžete editovat i vy

Při používání Wikipedie však mějte na paměti také jedno velké riziko spojené s touto otevřenou internetovou encyklopedií. Články do ní totiž můžu psát či editovat naprosto kdokoliv, tedy i internetoví trollové a podobná havěť. Kvůli jejich působení pak články občas bývají lehce či méně pozměněné.

Wikipedie sice má své způsoby, jak těmto nežádoucím zásahům čelit, ty ale nejsou stoprocentní, především pak v případě málo čtených článků. Pokud tedy při přebírání informací z Wikipedie nevěnujete čas jejich ověřování z jiných zdrojů, hrozí vám, že budete za blbce.

Kdy tedy Wikipedii používat?

  • Pokud si chcete rychle vytvořit základní přehled o něčem neznámém.
  • Pokud hledáte doplňující informace k tématu, o kterém už něco víte.
  • Pokud hledáte cizojazyčný ekvivalent nějakého delšího, těžko přeložitelného výrazu. Ano, může to znít trochu zvláštně, ale výše zmíněná jazyková lišta v levém okraji se k tomu výborně hodí.

V jakých případech si dávat pozor?

  • Nepoužívejte Wikipedii, pokud se chcete něco opravdu dobře naučit. K tomu jsou mnohem vhodnější jiné, ověřené zdroje, knihy nebo encyklopedie Britannica – ta totiž na rozdíl od Wikipedie obsahuje pouze ověřené články.
  • Wikipedie také rozhodně není vhodným zdrojem referátů a podobných školních prací. Pro většinu středoškolských učitelů je Wikipedie dávno profláknutý zdroj a pokud ji ve své práci nadměrně využíváte, snadno na to přijdou. Používat Wikipedii jako zdroj pro vysokoškolské práce snad ani nikoho nenapadne.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..