Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Učte se k maturitě z dějepisu hrou. Pomohou vám k tomu zábavná videa

Redakce

Redakce

19. 5. 2014

Všem maturantům už postupně končí svatý týden a většina buď panikaří, nebo ladí poslední osnovy. Jak spojit užitečné s příjemným? Co takhle prostřednictvím krátkých dokumentů a filmů? Ulevte si od celodenního biflování.

Dokumenty, které baví

Na internetovém portálu Stream.cz najdete nejedno užitečné video. Stačí do vyhledávače zadat Den, kdy a vyskočí vám velké množství populárně-naučných minidokumentů, které vznikly pod taktovkou Pavla Zuny, Lukáše Záhoře nebo Zdenky Weisové.

Dějiny v několika minutách

Videa mají obvykle okolo šesti minut a shrnují nejdůležitější informace ohledně nějaké stěžejní události nebo osobnosti českých i světových dějin. Den, kdy v Evropě skončila 2. světová válka, Den, kdy byla rozdělena Palestina, Den, kdy padla Berlínská zeď a mnoho dalších. Pokud přehlédnete občasnou příliš zdůrazňovanou dramatičnost (hlasem Pavla Zuny a hudbou), můžete nové poznatky převzít, zapojit do svých osnov a vytáhnout je jako trumf z rukávu při ústní maturitě.

Dobře strávený čas

Dokumentární filmy či seriály s historickou tematikou jsou samozřejmě delšího rozsahu, na druhou stranu přináší daleko rozšířenější pohled na věc. Šestidílný cyklus hodinových dokumentárních filmů Apokalypsa: 2. světová válka je jedním z nejúspěšnějších dokumentů s tématikou druhé světové války.

Televizní cyklus České století popisuje a zobrazuje moderním způsobem klíčové okamžiky českých dějin. Události navazující na upálení Jana Palacha zachycuje velmi úspěšný film posledních let Hořící keř.

Spíše pro mladší, přesto velmi šikovně a pěkně zpracované, jsou například i Dějiny udatného českého národa s hlasovým doprovodem Jiřího Lábuse. Zhlédnutím podobných snímků tak získáte lehce přístupnou formou nové znalosti, které můžete využít nejen u maturity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učte se k maturitě z dějepisu hrou. Pomohou vám k tomu zábavná videa