Menu
StudentMag
Studentský život

Učitel kritizoval komunisty ve školství. Radní na něj zavolali inspekci

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

26. 12. 2012

V jihočeském školství v posledních týdnech vzrůstá napětí. Učitel na třeboňském gymnáziu Martin Rosocha musel odpovídat na otázky školních inspektorů poté, co inicioval petici proti členům KSČM v resortu. Podle komunistických radních politizuje a fašizuje školskou problematiku.

Petici proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM, jak ji nazval právě její iniciátor Rosocha, již podepsalo takřka 12.000 lidí převážně z řad studentů. Jejím cílem je zabránit komunistům, aby ovlivňovali fungování krajského školství.

Třeboňský učitel jejím prostřednictvím požaduje, aby hejtman Jihočeského kraje obsadil resort školství osobou bez stranické příslušnosti ke KSČM. Reaguje tak především na jmenování komunistické zastupitelky Vítězslavy Baborové na tento post.

„Nesouhlasíme, aby byl resort školství v Jihočeském kraji, jeden z nejvýznamnějších z hlediska budoucnosti nejenom našeho kraje, veden stranou, která se doposud řádně nedistancovala od režimu, který zde panoval v letech 1948–1989, a který je spojován s nesvobodou, politickými procesy a perzekucemi,“ uvádí Rosocha v obsahu petice.

Učitel sklidil ostrou kritiku

Aktivní středoškolský učitel se krátce nato stal terčem ostré kritiky zainteresovaných politiků. Baborová považuje činnost iniciativy dokonce za porušování ústavy, protože údajně nerespektuje rozhodnutí demokratických voleb a znění školského zákona.

Rosocha přitom petici ve skutečnosti organizuje jako soukromá osoba. Na její sestavení má tak, alespoň dle znění Petičního zákona, plné právo.

Do incidentu se vložil komunistický zastupitel města Planá

Do celé věci se iniciativním způsobem vložil také Stanislav Kvasnička, komunistický zastupitel města Planá, který se pro server iDNES.cz nebál označit aktivity na Třeboňsku za politizaci a fašizacicelé záležitosti.

Vedle toho osobně odeslal e-mail na adresu školní inspekce a vedení kraje. Právě na jeho popud tak s největší pravděpodobností zpovídali učitele 18. prosince na jeho domovské škole inspektoři.

O dalším osudu třeboňského gymnázia se rozhodne pravděpodobně v lednu, kdy by měl být oznámen konečný verdikt inspekce. O žádných personálních změnách na Krajském úřadě Jihočeského kraje se naopak neuvažuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učitel kritizoval komunisty ve školství. Radní na něj zavolali inspekci