Menu
StudentMag
Studium

Učíte se na státnice? Přinášíme vám 8 tipů, jak zůstat dlouho bdělí

Redakce

Redakce

17. 5. 2016

Máte už všechny zkoušky splněné? Pak jistě odpočíváte a užíváte si volna. Pokud máte ale stále několik zkoušek před sebou nebo se učíte na státnice, přečtěte si tento článek. Dozvíte se, co konzumovat, abyste vydrželi nespat.

1. Káva

Káva je nejběžnějším povzbuzujícím prostředkem, který používá většina z nás. Účinek kávy nastupuje rychle a nevydrží déle než 60 minut.

Nevýhodou kávy je to, že na její pravidelné konzumenty téměř nefunguje, jelikož jsou na ni zvyklí. Většinou sklouzávají k tomu, že si vaří jednu silnou kávu za druhou, což zatěžuje žaludek.

2. Čaj

Na rozdíl od kávy u čaje velmi záleží na tom, jaký pijete. Nejlepší povzbuzující účinky mají zelené čaje, ideálně by mělo jít o kvalitní sypaný čaj z čajovny. Takový čaj vás povzbudí na delší dobu než káva.

Vyzkoušejte tradiční jihoamerický nápoj maté. Maté se připravuje z lístků cesmíny paraguayské podobně jako běžný čaj a podává se v nádobě z vydlabané tykve. Pije se brčkem. Doma si ho připravte klasicky do hrnečku a budete překvapeni jeho účinky.

3. Tablety

Pokud už na vás čaj a káva nezabírají, navštivte lékárnu. Můžete vyzkoušet guaranové tablety, které jsou rovněž velmi účinné. Jejich nevýhodou je, že si na ně tělo velmi rychle zvykne a je potřeba zvyšovat dávky.

Další možností jsou kofeinové tablety. Ty však nejsou zrovna levnou záležitostí. Proto si myslím, že pokud do nich student investuje, prostě věří, že fungují. Jejich skutečný účinek se potom násobí s placebo efektem.

4. Energy drinky

Tyto nápoje jsou dnes velmi oblíbené a silně marketingově propagované. Obsahují vysoký obsah cukrů a k tomu kofein a taurin. Díky vysokému obsahu kofeinu fungují podobně jako káva, jejich účinek je o něco delší.

Při výběru energy drinku zkuste nepodlehnout marketingu a přečtěte si jeho složení. Zaměřte se na obsah účinných látek a vyberte si takový, který jich obsahuje nejvíce.

5. Smart drinky

V porovnání s energy drinky neobsahují smart drinky téměř žádné kalorie a jsou založeny na přírodní bázi. Většina z nich obsahuje guaranu. Mají bleskový nástup a účinkují velmi dlouho – až 6 hodin.

Jejich nevýhodou je, že jsou mnohem dražší než energy drinky a nejsou tak široce dostupné.

6. Klasika, která nic nestojí

Další možnosti, které se nabízejí, jsou studená sprcha a pohyb. Sprcha vás povzbudí a pohyb na vzduchu vás probere a rozproudí krevní oběh. Nebude vás to nic stát a nebudete do sebe lít energy drinky plné éček. Nezapomeňte se také najíst.

7. Vědecký přístup

Můžete na to jít také vědecky a využít znalostí o spánkových cyklech. Tento přístup je založen na tom, že spánek a ospalost přicházejí zhruba v 90minutových cyklech.

Jestliže na vás přijde ospalost, které se nemůžete zbavit, respektujte cyklus a běžte si lehnout. Stačí 30 minut spánku na to, abyste překonali usínací fázi 90minutového cyklu. A poté můžete pokračovat.

8. Tvrdé drogy

Ano, někteří studenti používají pro povzbuzení při učení se na zkoušku drogy jako například pervitin. Jste překvapeni? I mě toto zjištění velmi překvapilo. Výhody a nevýhody už posuďte sami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učíte se na státnice? Přinášíme vám 8 tipů, jak zůstat dlouho bdělí