Menu
StudentMag
Studentský život

Tisíce žáků pijí a kouří. Pomůže etická výchova, myslí si poslankyně

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

5. 9. 2014

Více než 10 tisíc školáků ve věku 11 až 15 let vykouří denně čtvrtinu krabičky cigaret, 14 tisíc z nich se jednou za měsíc opije. Podle poslankyně Niny Novákové (TOP 09) by mohla alarmující situaci na školách vyřešit etická výchova. 

Znepokojivé údaje odhalil na začátku srpna průzkum Katedry psychologie olomoucké Univerzity Palackého, který sledoval osobnostní rysy dospívajících a s nimi související rizikové chování. Zapojilo se do něj celkem 4 198 žáků z 54 škol z celé ČR.

Na střední škole je na prevenci pozdě, říká psycholog

Z výsledků šetření vyplývá, že za poslední měsíc pila alkohol více než třetina všech školáků ve věku 11 až 15 let. Čtyři procenta z nich se navíc přiznala, že měla problémy s chůzí, mluvením, po požití alkoholu zvracela nebo si druhý den nepamatovala, co se stalo. Cigarety kouřilo v posledních 30 dnech bezmála 11 procent respondentů.

Kouření a alkohol u mladých rozhodně nejsou jedinými varovnými signály – podle očekávání vzrostl také výskyt šikany. Sedm procent žáků se například stalo obětí zesměšňování či ubližování prostřednictvím sociálních sítí. Fyzickou agresivitu pak zažilo 12 procent z nich.

Psychodiagnostik Martin Dolejš, který je zároveň jedním z autorů studie, považuje výsledky ve všech oblastech za obrovský problém. „Potvrzuje se, že primární prevenci je třeba dělat už v mateřské škole rozvojem osobnosti, asertivity, altruismu a dalších vlastností, které dětem později pomohou odolávat sociálnímu tlaku skupiny. Na střední škole je už na prevenci pozdě,“ vysvětluje.

Nováková (TOP 09): Preventivní programy na ZŠ jsou neúčinné

Poslankyně za TOP 09 Nina Nováková mimoto pravidelně upozorňuje, že i preventivní programy na základních školách přestávají být účinné. Alarmující situaci by podle ní pomohla vyřešit kvalitní výuka etické výchovy.

Úspěšnost tohoto alternativního řešení podle Novákové dokazují zkušenosti ze zahraničí i z konkrétních škol v Česku, kde je již etická výchova součástí vzdělávacích plánů. Návrh prosazuje mimo jiné i proto, že náklady na zavedení předmětu do výuky jsou (ve srovnání s důsledky rizikového chování mládeže) velmi nízké.

„Mým cílem je přesvědčit Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy s panem ministrem Chládkem, aby upravili rámcově vzdělávací program a finančně podpořili zavedení etické výchovy do základních škol,“ dodává.

Hlavní vizí předmětu je podle Portálu pro etickou výchovu ve školách v ČR morálně vyzrálý člověk, který se vyznačuje empatií, kreativitou, zdravým sebevědomím, pozitivním hodnocením sebe i jiných a takzvaným prosociálním chováním. Tím se rozumí například projevování soucitu, pomoc druhým nebo přijímání cizího úspěchu bez závisti.

Jako doplňující obor u nás byla etická výchova do rámcových vzdělávacích plánů zařazena již v září 2010. Její lektoři si však dlouhodobě stěžují na nedostatek prostředků pro tvorbu učebnic a metodik přípravy učitelů.

Odborníci: Problém není v účinnosti, ale v dotacích z MŠMT

Argument o neúčinnosti preventivních programů odmítají vládní odborníci na protidrogovou problematiku. „Problém nespočívá v tom, že by preventivní programy přestávaly být účinné, ale v tom, že prevenci není věnována dostatečná pozornost na centrální a lokální úrovni,“ uvedl pro StudentMag.cz Vlastimil Nečas z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Poukázal tak v první řadě na nízkou dotační podporu z ministerstva školství směrem k odborníkům, poskytujícím školám preventivní programy. Často údajně chybí i koncepce pro koordinaci preventivních aktivit v jednotlivých krajích.

Ani dokonalá systémová podpora však podle Nečase nezabrání negativnímu vlivu, který na děti velmi často mají jejich rodiče. „Je nutné si uvědomit, že rozhodující je sociální prostředí, ve kterém dítě vyrůstá a ze kterého přebírá základní životní návyky a hodnoty. Dospělí Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě a zhruba čtvrtina pravidelně kouří,“ dodává.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tisíce žáků pijí a kouří. Pomůže etická výchova, myslí si poslankyně