Menu
StudentMag
Studium

Tělocvik na VŠ? Předem si rozmyslete, co je pro vás to nejmenší zlo

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

18. 11. 2013

Ne každý je právě sportovní typ. Mnozí z vás se proto možná těší, že se na vysoké škole konečně zbaví tělocviku. Ale pozor: ne na každé univerzitě mu uniknete. Přesto nejde o takové utrpení, jako tomu bylo na SŠ.

Fakt, zda je na vaší vysněné škole povinný tělocvik či ne, nejspíš vaše rozhodnutí o budoucím studiu neovlivní. Může vám ale chuť do studia pěkně zkazit. Zajímá vás, jaký je tělocvik na VŠ a jak ho přežít?

Výběr z mnoha sportů

Většina vysokých škol nabízí opravdu širokou škálu různých sportů. Od míčových her přes běhání a posilovnu až po jógu nebo tai-chi. Některé školy (například UK) mají v nabídce i takové vychytávky jako nordic walking, curling nebo country tance. Dobrý výběr mají i menší univerzity: na JČU můžete za kredity lézt po umělé stěně.

Pro sportovní typy je tělocvik na vysoké škole jako dar z nebes. Mohou chodit na kurzy jakéhokoli sportu, a to úplně zdarma.

Ani pro nesportovní typy nemusí být tělocvik peklo

Ti, kteří chtějí tělocvik odbýt co možná nejméně náročně, mohou volit mezi různými druhy jógy, zdravotních cvičení, badmintonu nebo stolního tenisu. Vybrat si budou schopni i ti nejméně sportovně nadaní jedinci.

Kredity za docházku

Nemyslete si, že lektorům není jasné, že většině z vás jde jen o to „nějak ten tělák přetrpět“. Proto se kredity obvykle udílí hlavně za docházku na hodiny. Přece vás nevyhodí z Podnikového managementu nebo z Aplikované matematiky proto, že neumíte správně držet tenisovou raketu.

O nenáročné sporty je velký zájem

Pohlídejte si datum a čas, kdy se spouští zápis hodin tělocviku. O ty kurzy, které nejsou příliš fyzicky náročné, je totiž velký zájem. Abyste se na ně dostali, přihlaste se co nejdříve to bude možné.

Proč vůbec musím chodit na tělocvik?

Víte, co se říká: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ Můžete s tím nesouhlasit, faktem zůstává, že některé školy na splnění jednoho nebo dvou semestrů tělocviku trvají. Možná ale menší protažení jednou týdně nakonec přece jen oceníte a zjistíte, že když se můžete věnovat opravdu jen tomu sportu, který si vyberete, nakonec to tak hrozné není.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tělocvik na VŠ? Předem si rozmyslete, co je pro vás to nejmenší zlo