Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Studium ve Velké Británii. Jak se ucházet o studium na britských univerzitách?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

21. 1. 2020

Vysokoškolský vzdělávací systém ve Velké Británii je úplně jiný než český – klade se zde důraz na rozvíjení individuálních předpokladů, a proto patří ke špičce v rámci celého světa. Co obnáší studium ve Velké Británii a jak se dostat na prestižní britské univerzity?

Studium VŠ ve Velké Británii – jaké jsou možnosti?

Vysokoškoláci, kteří si chtějí zdokonalit angličtinu a zároveň poznat cizí zemi skrze život studenta, mohou při svém studiu vyrazit na zahraniční studijní pobyt v rámci programu Erasmus, který jim většinu nákladů zaplatí.

Někomu však semestr či dva nestačí. Každým rokem se čím dál více Čechů rozhodne studovat v zahraničí celou vysokou školu. Mezi nejoblíbenější země pak patří právě Velká Británie, přičemž nejvíce studentů se uchází o místo na prestižních Oxford a Cambridge University, souhrnně nazývané jako „Oxbridge“.

Studium vysoké školy ve Velké Británii

Stejně jako u nás lze v Anglii v první části studia získat titul Bachelor (bakalář). Poté je možné získat tituly Master (magistr) a Doctor (doktor). Univerzit a vysokých škol ve Velké Británie je poměrně hodně, kompletní seznam, včetně oborů, které jednotlivé instituce nabízí, najdete na stránkách UCAS. Tyto stránky zároveň slouží jako centrální místo pro podávání přihlášek na vysoké školy v UK.

Vysoké školy ve Velké Británii – podání přihlášky

Na jedné přihlášce je možné uvést až pět oborů (za jeden se platí 5 EUR, za více pak 15 EUR). Důležité je především ohlídat si deadliny podání přihlášek u jednotlivých institucí, nicméně u většiny škol je to zhruba do poloviny ledna.

Výjimka pak platí pro Oxford, Cambridge a lékařské obory – zde je nutné přihlášku odeslat do poloviny října. Pokud se chcete hlásit na Cambridge či Oxford, mějte také na paměti, že v jednom akademickém roce se lze hlásit pouze na jednu z těchto univerzit – jde o projev pověstné rivality mezi univerzitami „Oxbridge“.

Jak se dostat na VŠ ve Velké Británii

Základním předpokladem pro studium vysoké školy ve Velké Británii je umět plynně anglicky. Proto univerzity vedle podání přihlášky obvykle požadují i doložení jisté úrovni jazyka. Například na Cambridge je podmínkou k přijetí vedle úspěšného složení maturitní zkoušky také úspěšné složení jazykové zkoušky IELTS.

Ve výběrovém řízení může hrát roli řada faktorů. Obvykle je vyžadován motivační dopis, ve kterém prokážete motivaci ke studiu, přičemž kladně hodnocena je především originalita. Je dobré uvést jak zajímavé mimoškolní aktivity, tak i netradiční koníčky. Důležitý je rovněž prospěch, a to za celou střední školu, na Cambridge vám pak výrazně pomůže maturita s vyznamenáním. Prestižní univerzity také často vyžadují doporučení od některého z vyučujících.

Studium VŠ ve Velké Británii – stipendia

Ve Velké Británii je vysokoškolské studium placené, proto po vás univerzity mohou chtít, abyste prokázali určité finanční zajištění, které vám umožní školu studovat. Pro účely financování studia je možné sjednat si ve Velké Británii studentskou půjčku. Další možností je využít stipendijní programy, které jednotlivé školy nabízí. Češi mohou také získat stipendium na školné či pokrytí životních nákladů od těchto nadací:

  • Nadace Zdeňka Bakaly
  • The Kellner Family Foundation
  • Open Society Fund Praha
  • Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Studium ve Velké Británii. Jak se ucházet o studium na britských univerzitách?