Menu
StudentMag

Studium v zahraničí a zdravotní pojištění. Je nutné ho platit?

Klára Hyláková

Klára Hyláková

9. 1. 2017

Chystáte se do zahraničí a řešíte právě zdravotní pojištění? V článku jsme se podívali na základní přehled informací o cizineckém zdravotním pojištění.

Obecně platí, že abyste měli uznané pojištění i v zahraničí, budete si muset zajistit Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Tato karta vám zajistí stejný nárok na zdravotní péči, jakou mají obyvatelé daného státu.

V porovnání s českým zdravotnictvím je ovšem to zahraničí velmi často dražší a velká část služeb se hradí. I proto se nejčastěji pro cesty do zahraničí doporučuje komerční zdravotní pojištění. To můžete v různém rozsahu sjednat u kterékoliv pojišťovny.

Pojištění pro studenty

Jak jsme již zmínili, pro studenty, kteří cestují do zahraničí na krátkou dobu, postačí evropská karta EHIC.

Pokud řešíte dlouhodobé zdravotní pojištění jako student, celý postup bude o něco snazší, než kdybyste si zahraniční pojištění zařizovali jako potenciální zaměstnanec. Jestliže jste v České republice řádnými studenty denního studia, pojištění za vás platí stát. Stejně tak by tomu mělo pak být i v zahraničí. Jedinou podmínkou je nutná akreditace vámi vybrané školy. K uznání pak slouží žádost, jejíž náležitosti a postup vyplňování naleznete zde.

Studenti nad 26 let

Stejně jako v České republice, i v zahraničí pak pro vás bude platit, že jakmile překročíte věkovou hranici 26 let, budete si muset zdravotní i sociální pojištění již hradit sami, nehledě na to, zda studenty ještě jste nebo ne.

Dlouhodobý pobyt v zahraničí

Pokud do zahraničí odjíždíte na dobu delší šesti měsíců a nechcete na území České republiky platit pojištění, můžete oficiální cestou zažádat o přerušení. V tomto případě budete muset vyplnit takzvané Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině. Povinnost platit pojištění pak zaniká dnem, které v tomto prohlášení uvedete. A jaké jsou podmínky splnění?

  • Nepřetržitý pobyt v cizině po dobu nejméně 6 měsíců
  • Vyplnění Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině a dodání dokladu o uzavření pojištění v zahraničí
  • Pojištěnec nemá žádné penále vůči pojišťovně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium v zahraničí a zdravotní pojištění. Je nutné ho platit?