Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Studium na zahraničních školách online: absolvujte výuku z domova

Redakce

Redakce

2. 9. 2013

Přes čtyři miliony zájemců z celého světa. Možnost výběru výuky ze 431 výukových kurzů. Přenos 500 TB dat za měsíc. Vybrané světové univerzity nabízejí na internetu zdarma některé své přednášky. Přístupné jsou i Čechům.

Je zde řeč o fenoménu zvaném MOOC (massive open online courses). Jak už název napovídá, jedná se o online kurzy. Ty pro své pasivní studenty vytvářejí profesoři ze spolupracujících škol. Jejich cílem je především zaujmout a poskytnout znalosti, které jsou později ověřeny v závěrečných zkouškách.

Bohatá nabídka kurzů

Výběr kurzů, do kterých se můžete zapsat, je opravdu pestrý. Z oblasti informatiky jde například o programování nebo modelování, z přírodních věd jsou na výběr kurzy pravděpodobnosti, analýzy dat, srdečních vad, dokonce i komponování vážné hudby či výživového poradenství.

Světlo světa spatřil tento projekt díky skupině tří profesorů: Andrewa Nga, Daphne Kollerové a Sebastiana Thruna.

Umělá inteligence láká nejvíc

Počáteční boom, který nalákal na projekt širší veřejnost, byl kurz na téma umělá inteligence. Kurz sice dokončilo pouhých 15 % uchazečů z původních 160 tisíc, Stanfordské univerzitě v Kalifornii to ale i tak zajistilo spolupráci s dalšími školskými instituty z celého světa. Patří mezi ně například Princeton, Yale, Univerzita Johnse Hopkinse a další.

Ačkoliv se do tohoto typu vzdělávání zapojují každým dnem desítky nových zájemců, najde se řada lidí, kteří jsou vůči fenoménu MOOC skeptičtí. Kurzy jsou schopné vám nabídnout pouze teorii. Jak se během nich vzdělávat i v té praktické části? Idea vývojářů je v celku prostá: ovládání robota za účelem seznámení se i s praktickou částí tématu. Stačí jen zadávat příkazy. Tato forma se bude hodit především při studiích odvětví biologie a fyziky.

Klíčové otázky

Mnozí z uchazečů se shodují na tom, že studovat právě tímto způsobem je mnohdy více náročné jak z časového, tak fyzického hlediska. Je proto zapotřebí tomu věnovat dostatek času i energie.

Po absolvování kurzu máte právo obdržet certifikát. Záleží jen na vás, zdali si vyberete anonymní (standardní) nebo placenou verzi (Signature Track), jejíž cena se pohybuje kolem 600 korun. Zapsat se lze na webu Coursera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium na zahraničních školách online: absolvujte výuku z domova