Menu
StudentMag
Studentské finance

Studium a peníze: Jak vše skloubit a být v klidu?

Finanční situace většiny studentů v České republice je nesrovnatelně lepší než v případě jejich zahraničních protějšků. Přesto mohou být studia pro velkou část mladých lidí finančně nedostupnou záležitostí. Nicméně každý problém má řešení.

Veřejná, nebo soukromá škola?

V České republice jsou veřejné školy (v Praze jde například o ČVUT, VŠE, ČZU, VŠCHT, UK) pro tuzemské studenty v případě drtivé většiny oborů dostupné zdarma v rámci stanovené doby studia, pokud student uspěje u přijímacích zkoušek.

Oproti tomu soukromé školy nebo školy v zahraničí jsou pro studenty zpravidla placené. Částky školného se mohou velmi významně lišit, někdy může jít řádově o tisíce korun za semestr, jinde se platby mohou vyšplhat do statisíců za rok. Ani rychlá půjčka, která studentům může pomoci ve finanční tísni, pak nemusí být v případě vysokého školného řešením.

Nemáte-li tedy peněz nazbyt, veřejná škola by měla být první volbou. V České republice poskytují přední veřejné školy velmi kvalitní vzdělání, ve velké části případů předčí svou úrovní i konkurenční soukromé školy.

Práce s rozvrhem a čas na brigády

Na vysoké škole máte dnes velmi často možnost uzpůsobit si rozvrh na míru. Pokud je to možné, sestavte si jej tak, aby byl co nejvíce soustředěný do určité části týdne a vám zbyly jeden nebo dva volné pracovní dny, které budete moci věnovat brigádě či práci na částečný úvazek.

Studium většiny oborů lze dnes dobře kombinovat se zaměstnáním. Ačkoli nejde z hlediska studia o ideální volbu – také vyučující vám často budou připomínat, že jste v první řadě studenti –, z finančního hlediska jde o příležitost, která vám mnohé usnadní.

Nemáte náhodou nárok na stipendium?

Ve většině škol lze dnes požádat o různá stipendia. Může se jednat o příspěvek na bydlení, prospěchové stipendium či stipendium pro studenty z chudších poměrů. Prověřte, jaké máte možnosti, a neváhejte o stipendium požádat, máte-li na něj nárok.

Programy pro sociálně slabší a nadějné studenty

Tuzemské i zahraniční neziskové organizace (a mnohé univerzity) mají vypsané programy pro ambiciózní studenty, kteří mají předpoklady pro velmi kvalitní vzdělání, na které však nemají potřebné finance.

Jedná se o velmi náročnou cestu, skrz kterou projdou jen jednotky případů ze stovek uchazečů. Jednoznačně jde ale o jeden ze způsobů, jak naplnit svůj talent a získat to nejlepší vzdělání navzdory tomu, jaké karty vám osud nadělil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium a peníze: Jak vše skloubit a být v klidu?