Menu
StudentMag
Studentský život

Studentské volby jdou proti proudu, favorizují TOP 09 a Piráty

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

17. 10. 2013

Ačkoliv parlamentní volby zřejmě dopadnou opět vítězstvím sociální demokracie, studenti mají jasno. V pravidelném volebním projektu společnosti Člověk v tísni volili i uskupení, která zřejmě nakonec příliš bodovat nebudou.

Studentské volby stejně jako v roce 2010 vyhrála TOP 09 exministra zahraničí Karla Schwarzenberga se ziskem 17,8 procent hlasů. Piráti si nevedli o moc hůře – jejich výsledek byl horší jen o 0,07 procent.

U studentů znovu boduje Dělnická strana

Zvláštností je, že popularita hnutí ANO miliardáře a majitele Agrofertu Andreje Babiše rychle roste i mezi mladými – v těchto volbách mu dalo hlas 13,44 procent hlasujících.

Výsledky studentských voleb se tedy od celostátních volebních průzkumů rapidně liší. Dokonce i favorit voleb, sociální demokracie, se ocitá až na čtvrté pozici s důvěrou zhruba 8 procent studentů.

Alarmující je i vysoká podpora extrémistické DSSS, jež získala 7,15 procent voličů. Mnoho mladých lidí zřejmě projevuje svou nespokojenost s řešením společenských problémů, zejména v oblasti menšin, a dává přednost extrémní pravici.

Hranici 5 % atakují komunisté a Svobodní

Parlament by podle studentů měla uzavřít ODS se ziskem pouhých 6,19 procent hlasů. Těsně pod čarou nechali mladí voliči komunisty (4,74 %), Stranu svobodných občanů (4,18 %) a Stranu zelených (4,04 %).

Více než 3 procenta hlasů a z toho plynoucí finanční podporu by měli podle studentů získat ještě lidovci a Úsvit Tomia Okamury.

Průzkum: Názory se často rozcházejí s volenou stranou

Výsledek stranického uvažování však nemusí kopírovat názorové zaměření hlasujících, což potvrdil i průzkum sociologa Jana Kellera, realizovaný před třemi lety.

Studenti měli v rámci experimentu odpovědět, jakou stranu by volili, a posléze vybrat útržky z volebních programů, které jim jsou nejblíže (u programu nebyla napsána stranická příslušnost).

Výsledkem bylo, že studenti nejčastěji zaměňovali vítěznou TOP 09 s programovými hesly KSČM.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studentské volby jdou proti proudu, favorizují TOP 09 a Piráty