Menu
StudentMag
Studentské finance

Studentské půjčky. Co dělat, když brigáda nepokryje náklady na studium?

Redakce

Redakce

8. 8. 2013

Studium vysoké školy je poměrně nákladné. Někteří studenti tyto náklady hradí z finančního fondu rodičů. Jiní se snaží přivydělat brigádami, která však zpravidla na pokrytí veškerých výdajů nestačí. Jiným řešením je pak studentská půjčka.

Studium vysoké školy se neobejde bez několika potřebných nutností. Mezi ty základní patří samozřejmě učebnice, skripta a dnes rozhodně již i notebook s připojením na internet. Suma se ještě zvyšuje, pakliže student musí dojíždět či si platit kolej.

S financováním koleje by mělo studentům vypomáhat ubytovací stipendium. Z osobní zkušenosti ale vím, že ubytovací stipendium mi vystačilo sotva na jeden nájem.

Co je to kontokorent?

Při drobných a zejména krátkodobých finančních potížích může pomoci kontokorent či kreditní karta. Kontokorent je jedna z bankovních služeb, která umožňuje svým uživatelům jít takzvaně do mínusu. Jinými slovy vám banka poskytuje peníze, přestože je na svém účtu nemáte.

Kreditní karty

Banky nabízejí velké množství různých kreditních karet. S takovou kartou můžete čerpat finance až do sjednaného rámce. Banky nabízejí u těchto karet období bezúročné. Veškeré pohledávky je tak dobré v tomto období zaplatit. V okamžiku, kdy toto bezúročné období skončí, jsou pak úroky již hodně vysoké.

Mnohé karty fungují na principech odměn. To znamená, že za každý nákup dostáváte různé bonusy či slevy.

V tíživé finanční situaci může studentovi vypomoci studentská půjčka. Takovou půjčku nabízí mnohé tuzemské banky.

Základní výhody studentských půjček

Studentské půjčky se od běžných půjček odlišují jistými zvýhodněnými podmínkami. Mezi ty základní patří nižší úrok. Úrok u takových půjček se pohybuje přibližně mezi osmi až deseti procenty.

Další výhodou je možnost odkladu splátek. Odklad splátek však neznamená, že nebudete během studia platit vůbec nic. Hradit budete většinou pouze úrok.

Doba splatnosti úvěru se u většiny banek zastavuje na hranici deseti let. Výše úvěru se u různých banek nepatrně liší. Půjčit si můžete přibližně od dvaceti tisíc až do půl milionu.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Studentské půjčky. Co dělat, když brigáda nepokryje náklady na studium?