Menu
StudentMag
Studentské finance

Studentské jízdné v Praze: podívejte se, jak nejvíce ušetřit na MHD

Redakce

Redakce

6. 11. 2013

Cestování Prahou bývá někdy složité. Snažit se dostat autem za plného provozu do centra Prahy je nelehký úkol. Na scénu nastupuje MHD. Pro studenty nejlevnější způsob, jak se dostat rychle a včas do školy. Jak je to s cenami jízdného? A vyplatí se opencard? Podívejte se na přehled.

Jízdenky

Abyste mohli uplatňovat nárok na studentské jízdné, musíte mít vždy při sobě průkaz studenta. Revizor ho po vás může požadovat, a když ho nemáte, klidně vám dá pokutu. (Nelžu, moji kamarádi by mohli vyprávět).

Jízdenku si můžete koupit na 90 minut, vyjde vás na 32 korun. Pokud jedete jen kousek, zakupte 30 minutovou za 24 korun. Když si nestihnete lístek koupit v automatu nebo v trafice, můžete jej sehnat přímo u řidiče, bude po vás chtít 40 korun za 90 minut. Pochopitelně nemám na mysli řidiče metra, do jeho kabinky se s tímto požadavkem nedobývejte.

Pro úplnost přidávám jízdné na jeden den, stojí 110 korun. Na tři dny pak 310 korun. Mimochodem, jízdné na tři dny je dražší než Opencard na měsíc, takže se jedná o jízdenky spíš pro turisty.

Opencard

Červená kartička, kvůli které se vedou soudní spory, vám peníze za jízdné ušetří. Jestliže cestujete každý den do školy, vyplatí se Opencard pořídit. Můžete si ji zařídit na místě označeném symbolem Opencard (obvykle ve vestibulech stanic metra) nebo v městských knihovnách.

Nezapomeňte mít s sebou: občanku nebo jiný doklad totožnosti, dvakrát vyplněný formulář Žádosti o vydání karty, průkazovou fotku, dvakrát podepsaný souhlas s uchováním a zpracováním osobních údajů. Zmíněné dokumenty jsou ke stažení na opencard.praha.eu.

Až Opencard obdržíte, můžete si koupit kupon: měsíční nebo 30denní (260 korun), čtvrtletní nebo 90denní (720 korun), na pět měsíců (1200 korun), na deset měsíců (2400 korun). Kupon pořídíte na předprodejních místech Opencard, případně si ho můžete zakoupit po internetu (více informací na www.dpp.cz).

Opencard vám platí jako kartička na vypůjčení knih do městských knihoven a nabízí širokou škálu slev. Botanická zahrada Praha, ZOO, Národní galerie, Muzeum hlavního města Prahy a mnoho dalších nabízí zvýhodněné vstupné. Kompletní seznam najdete na opencard.praha.eu.

Shrnuto a podtrženo: Opencard se vyplatí nejen pro každodenní cesty Prahou. Takže vezměte červenou kartu, skočte do metra a ušetřené peníze si užijte třeba v klubu s přáteli.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Studentské jízdné v Praze: podívejte se, jak nejvíce ušetřit na MHD