Menu
StudentMag
Studium

Studentkou a matkou zároveň? Přečtěte si 9 (ne)výhod, které dítě přinese

Redakce

Redakce

19. 1. 2020

Obáváte se toho, jak skloubit kariéru s mateřstvím? Nebojte se toho a klidně si pořiďte dítě již v průběhu studia. S touto myšlenkou přišel nedávno think tank ISEA zabývající se sociálními a ekonomickými analýzami. Tento článek vám nastíní možné výhody a nevýhody.

Výhody

1. Kariéra naplno

Jednou z výhod, které vám takový krok přinese, je možnost věnovat se kariéře bez nutnosti odchodu na mateřskou dovolenou. Právě odchodem na mateřskou dovolenou se ženám zhoršuje postavení na trhu práce.

V podstatě dochází k tomu, že veškerý čas, úsilí i peníze, které vložily do svého vzdělání, se ženám úměrně nepromítá do výše platu. Ženy nedosahují takové návratnosti jako muži.

2. Osobní rozvoj

S tím souvisí také to, že ženy v průběhu mateřské dovolené ztrácejí znalosti a schopnosti nabyté studiem. Jestliže tedy spojíte mateřskou dovolenou se studiem na vysoké škole, budete se neustále rozvíjet a vzdělávat, což opět zlepší vaši pozici na pracovním trhu.

3. Méně zdravotních rizik

Současným trendem je pořizovat si dítě až po třicítce. Pokud se na celou věc podíváme z lékařského hlediska, u žen ve vyšším věku se mohou objevit problémy s otěhotněním a samotné těhotenství s sebou nese mnoho rizik pro matku i dítě.

4. Vyšší důchod

Možná jste nevěděli, že pokud si pořídíte dítě na vysoké škole, bude to mít pozitivní dopad na vaši penzi. Studentům se doba studia do důchodu nezapočítává, to je zřejmé. Ženám na mateřské dovolené se tato doba sice započítává, ale výši důchodu ovlivňuje minimálně. Proto ženy v podstatě přichází o část důchodu v porovnání s tím, kolik by dostávaly, pokud by na mateřskou nešly.

Jestliže jste matka-studentka, pak pobíráte rodičovské dávky, a doba studia i mateřské se vám do důchodu promítne.

5. Méně předsudků

Výhodou může být i to, že pokud už dítě máte, zaměstnavatel u vás spíše nebude předpokládat, že do jednoho roku otěhotníte a on bude nucen za vás hledat náhradu.

Nevýhody

1. Chybějící praxe

Mohlo by se zdát, že mateřství spojené se studiem přináší samé výhody, co se týká postavení na trhu práce. Ale není tomu tak. Výše uvedené výhody platí za předpokladu, že matka-studentka je schopna najít si práci. A to může být bez praxe obtížné. Studentky na mateřské dovolené na získávání praxe prostě nemají čas, jelikož většinu času věnují svému dítěti.

2. Nedostatek času

Studující matky se obecně potýkají s nedostatkem času a musí se smířit s tím, že nikdy nebudou mít ideální podmínky pro studium. Navíc musí často bojovat s pocitem, že zanedbávají dítě nebo studium, podle toho, čemu se zrovna věnují.

Nedostatek času a pozornosti může pocítit i manžel nebo partner, pak hrozí problémy ve vztahu. Přitom právě rodinné zázemí je pro matky-studentky základním předpokladem toho, že studium úspěšně dokončí.

3. Finanční problémy

Kromě nedostatku času může být problémem také nedostatek peněz. Většina studentů je nucena při studiu pracovat, a přesto nemá dostatečné příjmy. Studentky na mateřské dovolené se musí navíc starat o dítě, přičemž jenom z podpory státu žít nelze. Studující matky jsou tedy z finančního hlediska odkázané na svého partnera a rodinu.

4. Omezený výběr oborů

Nakonec je třeba dodat, že pro matky-studentky je velmi výhodné dálkové studium. Vysoké školy však nenabízejí tuto formu studia u všech oborů, takže se pak může stát, že nebudete moci studovat to, co jste chtěli.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Studentkou a matkou zároveň? Přečtěte si 9 (ne)výhod, které dítě přinese