Menu
StudentMag
Studentský život

Studenti zvolili prezidenta. Favoritem u voleb nanečisto se stal Franz

Barbora Milotová

Barbora Milotová

13. 12. 2012

Studentské prezidentské volby jako součást projektu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni proběhly na českých středních školách 11. a 12. prosince. Studenti by na Hrad poslali občanského kandidáta Vladimíra Franze.

Studenti starší 15 let dostali příležitost zvolit jednoho z 8 uchazečů o post na hrad (Aktuálně je uchazečů 9, Jana Bobošíková byla mezi kandidáty opět zařazena – pozn. redakce). Do voleb nanečisto se zapojilo téměř 450 škol. Ne všichni studenti ale své možnosti využili.

Důvodem bylo i zvýšení účasti prvovoličů v reálných volbách

Cílem voleb bylo mimo jiné zapojit mladé lidi do politického života a osvětlit jim některé demokratické prvky společnosti. Zároveň si mohli rozšířit znalosti o politice a volebním systému v České republice. Jedním z hlavních důvodů byla i snaha o zvýšení účasti mladých lidí v reálných volbách.

Voliči mohli vybírat z následujících kandidátů:

 • Jiří Dienstbier
 • Jan Fischer
 • Táňa Fischerová
 • Vladimír Franz
 • Zuzana Roithová
 • Karel Schwarzenberg
 • Přemysl Sobotka
 • Miloš Zeman

Někdo v projektu neviděl vyšší smysl

„K volbám jsem nešla, půjdu až k těm reálným. V projektu nevidím žádný vyšší smysl, spíš jde o to, zkusit si vhodit hlasovací lístek do urny,“ komentuje 18letá studentka plzeňského gymnázia Pavlína. Stejný názor zasávalo více studentů.

Ve skutečnosti si ale Studentské prezidentské volby kladou za cíl nastínit mladým lidem cestu k vyšší občanské angažovanosti.

Projekt dal světélko naděje vietnamských studentům. „Simulované volby pro mě byly výzvou. Protože nemám české občanství, ale jen trvalý pobyt, nemohu v reálných volbách vyjádřit svůj názor. Potěšilo mě, že jsem tu možnost dostala alespoň takto,“ komentuje volby Nguyen Thiant z Masarykova gymnázia.

Favoritem středoškoláků je Vladimír Franz

Podle ředitele programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karla Strachoty lze výsledek chápat jako jistý protest proti establishmentu. „V letošních volbách nanečisto neuspěly velké politické strany, mladí lidé jsou z těchto stran rozčarovaní. Vadí jim jejich pojetí politiky, i její nesrozumitelnost.“ To potvrdilo i šetření na reprezentativním vzorku středoškoláků. Studenti si s velkými politickými stranami pojí dnešní problémy současnosti, například i korupci.

Výsledky voleb proto nejsou žádným překvapením. Z 61.499 platných hlasovacích lístků vzešli následující kandidáti jako vítězové.

 1. Vladimír Franz (25.010 hlasů)
 2. Jan Fischer (11. 938 hlasů)
 3. Karel Schwarzenberg (8.990 hlasů)

Před politiky tedy stojí nelehký úkol. Podle Karla Strachoty mají dělat politiku, která dokáže v mladých lidech vzbudit důvěru. To se jim dle výsledků příliš nedaří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti zvolili prezidenta. Favoritem u voleb nanečisto se stal Franz