Menu
StudentMag
Studentský život

Student vymyslel gel, který zastavuje krvácení. Chce ho prodávat armádě

Redakce

Redakce

3. 5. 2013

Joe Landolina přišel na způsob, jak se efektivně vypořádat s krvácením. Tvrdí, že jím vymyšlená sloučenina Veti-Gel zvládne okamžitě zastavit dokonce i krvácení vnitřních orgánů a hlavních tepen.

Joe v tuhle chvíli studuje třetí ročník bakalářského studia na New York University. „Veti-Gel okamžitě řekne tělu „OK, přestaň s tím krvácením“, ale zároveň ihned odstartuje hojivý proces,“ říká Landolina. Veti-Gel je umělá forma mezibuněčné hmoty, tedy hmoty, která drží buňky pohromadě a v případě zranění zahajuje hojivý proces. Ve svém testu na krysách dokázal Landolina uzavřít tržnou ránu do jater i otvor do krční tepny daných krys.

Funkčnost dokazuje ve videu

Landolina se svými kolegy také připravil poněkud méně drastické video prezentující jeho objev. Na začátku 26 sekundového videa udělá jeho tým několika centimetrový řez do syrového kusu masa, přes který pak pumpují krev, která z rány okamžitě začne vytékat. Jakmile je však na ránu nanesen Veti-Gel, krvácení okamžitě přestane.

„Viděl jsem Veti-Gel zastavit krvácení z jakkoliv velké rány, na kterou byl aplikován,“ říká Landolina. „Pokud dokážete tímto gelem potřít celou ránu, zastaví krvácení.“

Rostliny přirozeně produkují hmotu podobnou naší mezibuněčné hmotě. Landolina tento proces ještě vylepšuje tím, že k přípravě svého léčivého gelu využívá geneticky modifikované rostliny. „Ostatní přípravky proti krvácení, například kolagen, pochází ze zvířat,“ říká.

Jiné konkurenční přípravky zase vyžadují chlazení. Naproti tomu Veti-Gel může být uchovávám v jakékoliv teplotě mezi jedním a třiatřiceti stupni Celsia.

Landolina plánuje gel prodávat ministerstvu obrany

Pokud bude Veti-Gel skutečně fungovat tak dobře, jak jeho autor tvrdí, může snadno soupeřit s ostatními produkty svého typu. Americká armáda používá QuikClot, gázu nasáklou kaolínem, která aktivuje krevní destičky, aby tvořily sraženinu.

Landolina se v tuhle chvíli věnuje přípravě testů na porovnání Veti-Gelu s konkurenčními výrobky a také hledá nezávislého výzkumníka k jejich vyhodnocení. Již si také stihl zažádat o patent na svůj objev i o grant na ministerstvu obrany Spojených států amerických. Doufá, že právě tohle ministerstvo se jednou stane jeho klientem a tak již plánuje armádní verzi Veti-Gelu zvanou Medi-Gel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Student vymyslel gel, který zastavuje krvácení. Chce ho prodávat armádě