Menu
StudentMag
Studium

Student jako OSVČ a zároveň s DPP. Jak je to s odvody?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

19. 3. 2016

Pokud jste student a pracujete na Dohodu o provedení práce, stát vám poskytuje určité úlevy. Stejně tak, když si na vedlejší činnost přivyděláváte jako OSVČ. Jak to ale je, pokud děláte obě věci zároveň?

Student jako OSVČ

Studenty motivuje stát k vlastnímu podnikání úlevami v platbách na sociální a zdravotní pojištění, ale také v platbách daní. Pokud je student prezenčního studia zároveň osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ jako vedlejší činnost), zdravotní pojištění za něj první rok této činnosti platí stát. Poté jej platí jako normální OSVČ.

Pro sociální pojištění platí úlevy rovněž po dobu jednoho roku, kdy neplatí zálohy. Pokud příjmy po odečtení výdajů nepřekročí za kalendářní rok tzv. rozhodnou částku, neplatí nic ani v dalších letech. Rozhodná částka pro rok 2016 činí 64 813 Kč.

Co se týče daní, student živnostník si může kromě slevy na poplatníka odečíst ještě slevu na studenta, která pro daňové přiznání podávané v roce 2016 činí 4020 Kč.

Student a DPP

Pokud příjem z Dohody o provedení práce nedosáhne 10 000 Kč, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění (platí i pro nestudující). Pokud příjem 10 000 Kč přesáhne, pak se vše platí jako u běžného pracovního poměru.

Co se týče daní u DPP, zaměstnavatel musí z příjmu odvádět srážkovou daň ve výši 15 %. Na tu však lze uplatnit jednak slevu na daňového poplatníka a jednak slevu na studenta (musí být podepsáno Prohlášení poplatníka k dani – „růžové prohlášení“).

Student OSVČ s DPP

Pokud student živnostník zároveň pracuje na DPP, co se týče plateb na zdravotní a sociální pojištění, platí stále stejné podmínky. Příjmy z DDP však musí uvést na daňovém přiznání. Co se týče slevy na daňového poplatníka a slevy na studenta, může je přirozeně uplatnit jej jednou. Pokud je tedy uplatňuje již jako OSVČ, z příjmu z DPP mu bude odečtena srážková daň 15 % v plné výši.

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Právě čtete

Student jako OSVČ a zároveň s DPP. Jak je to s odvody?