Menu
StudentMag
Studium

Stop nudě ve škole. Přečtěte si 7 důvodů, proč být na seminářích aktivní

Redakce

Redakce

4. 2. 2015

Že je aktivita na hodinách jenom zbytečně vynaložená energie? To je názor většiny studentů. Přesvědčíme vás o opaku. Tento článek vás motivuje k tomu být aktivní a ještě z toho něco vytěžit.

1. Učíte se

Pokud se aktivně zapojíte do výuky, více si toho zapamatujete, což se vám bude hodit o zkouškovém. V ideálním případě by na všech stupních studia měla probíhat výuka pomocí metod aktivního učení. Tyto metody zapojují studenta do výuky místo toho, aby jenom seděl, poslouchal a psal.

2. Hodiny vám ubíhají

Pokud jste na hodinách aktivní, rychleji vám to uteče. Podmínkou je, že vás předmět musí alespoň trochu zajímat a učitel by měl být podnětný. Učitel uspávač hadů, který beze změny hlasu předčítá svou prezentaci, vás k aktivitě nevyburcuje.

3. Šplháte u učitele

Studenty, kteří jsou aktivní, si učitel zapamatuje a to jim poskytuje výhodu při ústní zkoušce. U písemné zkoušky to bohužel tak dobře nefunguje. Pokud chcete, aby si vás učitel pamatoval, navštivte ho o konzultačních hodinách s dotazem či konzultací tématu seminárky.

4. Kriticky myslíte

Tím, že nad tématem přemýšlíte, ptáte se a diskutujete, rozvíjíte kritické myšlení. Znamená to, že automaticky nepřijímáte to, co vám někdo jiný (například učitel) předkládá, a utváříte si vlastní názor. To je v dnešní době velmi důležité, jelikož jsme zahlceni mnoha informacemi z různých zdrojů, které si část odporují.

5. Prezentujete se

Často se aktivně zapojujete do přednášky? Pak působíte na své spolužáky chytře a sebevědomě. Na druhou stranu, pokud to přeháníte, pak vás vaši spolužáci pravděpodobně nemají v oblibě. Jste šprt a snaživec.

Něco jiného je ale situace, kdy máte být na hodinu připravení. Učitel pak pokládá otázky a čeká zapojení studentů. Jako aktivní student pak vlastně zachráníte ty, kteří se nestihli připravit.

6. Vylepšujete životopis

Studenti, kteří jsou aktivní na hodinách, jsou často aktivní i mimo ně a mají zájem dělat něco navíc. Často se sdružují ve studentských organizacích různého zaměření. Být aktivním členem studentské organizace vypadá v životopise velmi dobře. Navíc je to skvělý způsob, jak si budovat kontakty.

7. Nutná aktivita

Existují i případy, kdy vám nic jiného, než být aktivní, nezbude. To platí tehdy, pokud máte v průběhu hodiny vytvořit nějaký výstup, který musíte odevzdat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stop nudě ve škole. Přečtěte si 7 důvodů, proč být na seminářích aktivní