Menu
StudentMag
Studentský život

Stojan na činky vám pomůže udržet systém a pořádek ve vaší domácí posilovně

Každý správný sportovec by vám jistě potvrdil, že pro dosažení efektivity při cvičení a trénování je potřeba systematičnosti a silné vůle, abychom se drželi nastaveného plánu. A udržovat zdravý pořádek je nutné i na sportovišti. Jednoduše proto, že cvičit v chaotickém prostředí je pro většinu lidí stresující a demotivující. Aby vaše posilovna vypadala k světu a každé závaží i činková osa měly své místo, pořiďte si domů stojan na činky.

K čemu vlastně stojany na činky slouží?

Pokud vám tato vychytávka přijde jako zbytečnost, mile rádi vás vyvedeme z omylu. Zamyslete se nad tím, proč na činkové stojany narazíme v každé, i té sebemenší posilovně či fitcentru. Koupě stojanu na kotouče a činky jednoduše nebudete litovat. Pojďte se s námi podívat proč.

Posilujte bezpečně

Bezpečnost cvičení by měla být na prvním místě i při domácím posilování. Každý sportovec už slyšel o nepříjemné situaci, nebo ji dokonce viděl či zažil na vlastní kůži, kdy při vybírání závaží vhodné váhy sklouzl těžký kotouč z hromady položené na zemi někomu na nohu. K tomu by nedošlo, kdyby se k ukládání posilovacích propriet používat stojan na činku.

Pokud byste v takové chvíli měli vyloženě štěstí, zmodral by vám nehet. Obvykle jde ale o nalomené nebo roztříštěné kůstky prstů na nohou nebo nártu. A to může kromě nutné návštěvy lékaře znamenat i pár týdnů rekonvalescence. Z toho by žádný sportovec nebyl nadšený, protože je jasné, že několikatýdenní absence posilování způsobí ochabnutí svalů, na jejichž tvorbě se pekelně nadřel.

Jedete doma bench press? Pak je stojan na činky přímo nezbytností

V případě cviku bench press, kdy se na obouruční vzpěračské osové hřídeli zvedají desítky kilogramů v leže nad hlavu, je stojan jednoduše nepostradatelným pomocníkem. Tady jde totiž doslova a do písmene o krk.

Představte si, že během zvedání i pouhých padesáti kilogramů dostanete křeč do paže, nebo si jen budete potřebovat kýchnout. Neexistuje rychlejší odložení takto těžké činky, než je její uložení do stojanu. Pokud byste si v takové situaci měli hledat jinou možnost, jak takovou váhu co nejrychleji odložit, je velmi pravděpodobné, že byste si ublížili. I proto je důležité zakomponovat stojany na činky kamkoliv, kde se posiluje se závažími.

Vyčistěte si hlavu posilováním v příjemném prostředí

Že je posilování kromě formování postavy dobré i k upuštění páry, je věc všeobecně známá. Kdo z nás občas není pod takovým tlakem, že se jde mezi činky vyloženě vybít ze stresu nebo naštvanosti? Abyste si ale mohli vyčistit hlavu a dát si zároveň pořádně do těla, mělo by okolní prostředí na sportovišti k něčemu vypadat.

Se stojany na činky můžete zapomenout na dlouhé přehrabování se v haldě nesystematicky pohozených kotoučů, hledání správných činkových hřídelí nebo třeba bezpečnostních jistících spon na nakládání činek. Kotouče i středové osy si na stojanu poskládáte vždy tak, jak mají být. A až si příště přijdete zacvičit, jen sáhnete po požadované váze a můžete hned začít. Navíc se vyhnete i případnému mechanickému poškození podlahy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stojan na činky vám pomůže udržet systém a pořádek ve vaší domácí posilovně