Menu
StudentMag
Studium

Stesk po domově? Podívejte se na 5 tipů, jak přežít rok v zahraničí

Redakce

Redakce

13. 9. 2013

Jedete do zahraničí studovat či za prací a hrozně se těšíte? Poznáte život v cizí zemi, potkáte nové přátele, naučíte se cizí jazyk a získáte nezapomenutelnou životní zkušenost. To vše je úžasná příležitost, ale nezapomeňte, že i tak můžete pocítit stesk po domově. 

Pokud žijete dlouhodobě v zahraničí, stesk po vlastní zemi či po domově je pochopitelný. Tuto skutečnost si většinou nikdo dopředu nepřipouští, o to více jsme zaskočeni, když nás to náhle potká. Stesk po domově se nejčastěji dostaví ve chvílích, kdy se nám nedaří nebo když něco nejde podle našeho očekávání. Poradíme vám, jak stesk po domově zahnat nebo alespoň minimalizovat.

1. Nezapomeňte, proč jste do zahraničí jeli

Kdykoliv se vám zasteskne po domově nebo budete pochybovat, zda byla cesta do zahraničí dobrý nápad, připomeňte si, proč jste do zahraničí jeli. Jakého cíle byste chtěli dosáhnout? Naučit se cizí jazyk, nastartovat kariéru nebo začít nový život obecně? Nastavení cíle vám pomůže dostat se přes počáteční nesnáze.

2. Pamatujte na to, kolik času ještě zbývá

Je váš pobyt v zahraničí dočasný? Na jak dlouho? Je to na tři měsíce, na jeden rok nebo až do konce studia? Uvědomění si časového horizontu vám pomůže se zaměřit na svůj cíl. Jako pomůcku si můžete vytvořit svůj vlastní nástěnný kalendář a uplynulé dny v kalendáři odškrtávat. Pak budete mít stále přehled o tom, kolik času vám ještě zbývá.

3. Zůstaňte v kontaktu s domovem

Po čem se vám stýská nejvíce? Zprávy z domova, vaše oblíbené televizní pořady, nové písničky? To vše můžete najít na internetu. Pokud vám chybí přátelé a rodina, Skype a Facebook jsou nejlepšími pomocníky, jak zůstat se všemi v kontaktu. Máte-li chuť na české potraviny, sepište seznam a nechte si poslat do zahraničí balík.

4. Najděte si kamarády, kteří jsou v podobné situaci

Další osvědčený tip, jak udržet svůj stesk po domově pod kontrolou, je najít si přátele z rodné země. První měsíce v zahraničí budete potkávat spoustu nových lidí a jestliže potkáte Čechy, bude to jenom dobře. Pokud žijí v zahraničí již delší dobu, můžou vám poradit, jak věci ve městě fungují, co je potřeba zařídit, kde co sehnat, kam je dobré chodit na jídlo, na nákupy a za zábavou.

Přátelit se jen s lidmi ze své země může mít však i nevýhody.  Pokud mluvíte mezi sebou pouze česky, ztrácíte tím příležitost se dobře a rychle naučit cizí jazyk a najít si přátelé mezi místními.

5. Maximálně využijte svůj volný čas

Kdykoliv máte volnou chvíli, domluvte se s kamarády a společně vyražte na výlet, do kina, do hospody, na nákupy či uspořádejte sportovní odpoledne. Společné plánování vám pomůže zkrátit dlouhou chvíli. A když se budete mít na co těšit, čas vám bude utíkat rychleji.

Ať už strávíte rok v zahraničí jakkoliv, vaše zážitky a zkušenosti budou nezapomenutelné. Pokuste si tento čas co nejvíce zpříjemnit, ať máte na co vzpomínat, až se vrátíte zpět domů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Stesk po domově? Podívejte se na 5 tipů, jak přežít rok v zahraničí