Menu
StudentMag
Studium

Státní maturita bude zpoplatněna. MŠMT se inspirovalo v zemích EU

Barbora Milotová

Barbora Milotová

1. 4. 2013

Studenti se sotva stihli zorientovat v novinkách, které státní maturita přináší, a MŠMT přichází s další renovací. Podle mluvčí MŠMT Aleny Dvořákové bude státní maturitní zkouška zpoplatněna. A výjimku nedostanou ani sociálně slabí studenti.

Zpoplatnění státní maturitní zkoušky navrhl jeden z poradců ministra školství Petra Fialy, Mgr. Radek Kovář. „Studenti by spolu s přihláškou ke zkoušce zaplatili poplatek 500 korun. Vybrali jsme takovou částku, která nebude zatěžovat ani sociálně slabší rodiny. Poplatek bude možné zaslat na účet MŠMTnebo jej zaplatit osobně na jedné z určených pokladen v každém městě. Pakliže nebude zaplacen, přihláška k maturitní zkoušce bude neplatná.“

Inspiraci našli v Německu a Rakousku

Radek Kovář se inspiroval v několika zemích Evropské unie, kde si tento poplatek pochvalují.

To potvrzuje i mluvčí MŠMT Ing. Alena Dvořáková: „Dobře fungující vzor jsme našli v Německu a v Rakousku. U nás by tato změna mohla vést ke zkvalitnění průběhu zkoušky, neboť zhruba 40 % poplatku bude tomuto účelu přímo určeno.“

Upozorňuje, že zkvalitnění průběhu zkoušky si studenti ani novináři nemají plést s úplatkem.

Alena Dvořáková důrazně odmítá, že oněch 40 %  částky půjde na další občerstvení u zkoušky pro zkoušející a přísedící. Ale ani taková finanční výpomoc studentů není do budoucna vyloučena.

Co přesně se ale myslí „zkvalitněním průběhu zkoušky“, nevysvětlila. „O podrobnostech budeme veřejnost informovat v následujícím týdnu,“ dodala Alena Dvořáková.

Nemáme finance na vracení dotací, pomůžou nám studenti

Redakci StudentMag.cz se podařilo od Radka Kováře zjistit, na co konkrétně zbytek poplatku poputuje. „Zbylou část uložíme na zvláštní účet MŠMT a peníze budeme šetřit pro případ, že se skutečně prokáže, že státní maturita je nevhodná a za její zrušení bychom museli vracet dotace čerpané z fondů EU. To si Česká republika nemůže dovolit. Spoluúčast na vyplácení několika milionů korun by tedy bohužel museli nést sami studenti. Pokud zrušena nebude, zbylá část se studentům samozřejmě vrátí.“

Platit budou i sociálně slabí

„Sociálně slabé rodiny rozhodně výjimku nedostanou. Když už se snažíme sjednotit laťku obtížnosti pro všechny studenty, nevidím důvod, proč by všichni nemohli zaplatit stejnou částku,“ upřesnila vizi MŠMT mluvčí Alena Dvořáková.

Podle Radka Kováře se částka nemůže nikoho dotknout. „Celou záležitost jsem konzultoval s exministrem školství Josefem Dobešem. Z mého nápadu byl nadšen a rozhodl se ho veřejně podpořit. Zaručí se i za transparentnost a hladký průběh rozdělování částky.“

Na připomínku, zda-li už není kolem státní maturity otazníků dost, dodal, že další změny jen čekají na zveřejnění. Stále je totiž co zlepšovat.

Návrh na zpoplatnění státní maturity bude podle Radka Kováře předložen Poslanecké sněmovně v nejbližší době. Zákon by mohl platit nejdříve od roku 2014/2015.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturita bude zpoplatněna. MŠMT se inspirovalo v zemích EU