Menu
StudentMag
Pravopis

Spojovník versus pomlčka: přečtěte si návod, kdy použít které znaménko

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

25. 7. 2018

Myslíte si, že pomlčka a spojovník jsou jedno a to samé? To by vás tedy typografové a grammar nazis pěkně hnali! A co vy víte, špatně užitý spojovník v životopise by vás mohl stát i zaměstnání. Vědět, jaký je mezi nimi rozdíl, se prostě hodí.

Pomlčka (–) je vlastně takový delší spojovník (-). Ačkoli jsou si velmi podobná, obě dvě interpunkční znaménka se používají v jiných případech. Zjistěte, kam patří které z nich.

PŘEHLEDNĚ: Kde se píší čárky? Podívejte se na základní pravidla

Kdy použít pomlčku?

Vsuvka či přístavek: „Prostě mu to – jak se tak říká – vyšlo.“ V případě, že vsuvku oddělujeme tímto způsobem, má být u obou pomlček z každé strany mezera. Jinak by tomu bylo, pokud by za vsuvkou následovala vedlejší věta: „Jistě víte – říkali jsme vám to už jednou –, že vsuvku oddělujeme pomlčkou.“ Po druhé pomlčce tu nenásleduje mezera, ale čárka oddělující dvě věty od sebe.

Strana 50–68: Pokud citujeme nějakou publikaci a do zdroje uvádíme, z jakých stran jsme čerpali, vložíme mezi čísla stránek pomlčku bez mezer.

Ročník 2005–2013: V případě let platí stejné pravidlo jako u stran, tedy rozdělení pomlčkou bez mezer.

15.–18. 4.: Ani v případě data se kolem pomlčky mezera nepíše, a to dokonce ani mezi tečkou a pomlčkou.

Spojení Praha–Brno: Ale pozor: spojení Praha – Frýdek Místek se píše sice také s pomlčkou, ale je třeba ji z obou stran oddělit mezerou, protože je jeden ze členů, které od sebe oddělujeme, víceslovný.

799,–: V peněžních částkých psaných touto formou na konec patří pomlčka.

Textové editory správnému užití pomlčky a spojovníku příliš nerozumí, a není tedy dobré spoléhat se na to, že „word to za mě opraví“. Špatné znaménko musíte opravit sami. Spojovník se vytvoří automaticky, pomlčku uděláte pomocí klávesové zkratky Alt+0150.

10 nejčastějších chyb v číslovkách. Umíte správně napsat datum a čas?

Kdy použít spojovník?

Praha-Vinohrady: Části města, které jsou tvořené jen jedním slovem, oddělujeme spojovníkem. V případě, že by byla alespoň jedna část dvouslovná, bychom je oddělili pomlčkou s mezerami kolem.

Politicko-ekonomický: Složená přídavná jména píšeme rovněž se spojovníkem.

Novák-Černý: Složená příjmení jsou podobný případ jako přídavné jména, budou tedy také oddělena spojovníkem.

Není-li: Příklonka -li se se slovesem spojuje pomocí spojovníku. To zní logicky, ne?

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Spojovník versus pomlčka: přečtěte si návod, kdy použít které znaménko