Menu
StudentMag
Studentský život

Sňatky homosexuálů: Katolické školy chtějí Francii vrátit hodnoty

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

17. 1. 2013

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault oznámil, že homosexuální páry ve Francii budou moci od 1. září 2013 uzavírat manželství a adoptovat děti. To zvedlo vlnu odporu. Především u katolické církve.

FOTO: Muži

Francouzská vláda má v plánu povolit sňatky homosexuálních párů, církev je proti, Zdroj: youtube.com

Katolická církev ve Francii zásadně odmítá zavedení sňatků pro homosexuální páry. Vyplývá to z dopisu generálního tajemníka katolického vzdělání Erica de Labarre, který v prosinci adresoval ředitelům 8.300 katolických škol. Informoval v něm o oficiálním postoji církve.

De Labarre v dopisech zároveň ředitele vyzval, aby se plánovaným vládním krokům bránili. „Každá škola může použít všechny prostředky, které sama uzná za vhodné,“ píše.

Odpůrci homosexuálních sňatků se chystají v neděli 13. ledna demonstrovat v centru Paříže. Podle svých slov de Labarre k účasti na demonstraci nevyzývá, žádá pouze učitele, aby studentům svých škol pomohli s návratem k tradičním hodnotám.

„Školy by měly zůstat neutrální“

Proti iniciativám katolických škol se postavil francouzský ministr školství Vincent Peillon. „Nemyslím si, že bylo vhodné otázku svateb pro všechny vnášet do školství,“ prohlásil.

„Nechci začínat školskou válku, katolické školy respektuji. Na oplátku by ale ony měly respektovat princip neutrality a svobodného rozhodování. Nezapomínejme, že máme na starost mladé lidi a pokusy o sebevraždu jsou u mladých gayů a leseb pětkrát vyšší než u ostatních,“ zdůraznil Peillon a vyjádřil obavu, aby především nejmladší žáci nenabyli dojmu, že musí splňovat kritéria katolického „normálu“.

„Studentům nebudeme nic tajit“

Eric de Labarre po vyjádření ministra uvedl, že ke spontánnímu organizování debat ve školách se nechystá. „Pokud se ale studenti na toto téma budou sami ptát, nemáme v plánu jim něco tajit,“ potvrdil.

Ministra školství podpořil i francouzský prezident François Hollande. Podle něj by stát měl občanům zajistit svobodu vyznání i sexuální orientace, ale zárověň si musí udržet neutralitu, zvláště ve školství a veřejném sektoru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sňatky homosexuálů: Katolické školy chtějí Francii vrátit hodnoty