Menu
StudentMag
Studium

Sluchátka nasadit! Tipy na hudbu k učení, která zvyšuje soustředění

Redakce

Redakce

15. 7. 2015

Občas si stěžujeme na to, že píseň „nemůžeme dostat z hlavy“. To jenom dokazuje, jak moc se hudba dokáže zakořenit v paměti. Přinášíme vám tipy, jak hudbu využít při učení tak, aby hrála ve váš prospěch.

Hudba dokáže stimulovat určité části mozku a studie prokázaly, že příznivě ovlivňuje paměť u pacientů s Alzheimerovou chorobou a u pacientů s demencí. Zvuky pomáhají udržet naši pozornost, vyvolávají emoce a stimulují vizuální obrazy.

24 hlubokých myšlenek, které vás můžou napadnout jedině ve sprše

My studenti můžeme nejvíce využívat veselou populární hudbu (a to zejména s texty podporující pozitivní myšlení) při „zkouškovém“ a při studiu, psaní nebo čtení nechat hrát instrumentální hudbu k udržení koncentrace.

Hudba nám posouvá hladinu energie, takže hlučná a rychlejší hudba může mysl unavit. Zatímco klasická pomalejší hudba navozuje klid a koncentraci.

Učení

Při učení využívejte reflexivní, meditativní hudbu. Váš mozek bude více aktivní, fakta si lépe spojíte dohromady a navíc hudba podnítí vaši představivost, aby se na učení podílela.

15 důvodů, proč vůbec nevadí, že pořádně neumíte žádný cizí jazyk

Pojistěte si audio i vizuálně

Při učení využívejte také vizuální pomůcky. Vizuální pomůcky připojené k datům, které se učíte, vám posléze pomohou ona fakta lépe vyvolat. Takovými pomůckami jsou myšleny barvy nebo symboly, které s příslušnou hudbou vytvoří silný podnět k nastartování paměti.

Při učení slovíček využívejte více basovou hudbu

Zaměřte se na basové linie písně. To vám umožní cítit basy ve vašem hrudníku a pažích. Účinek je, že se pohybují, a to pomáhá při učení slovíček do rytmu basů. Rapové beaty jsou pro tento druh učení nejlepší, i když je těžké najít jenom hudbu bez textu.

26 důvodů, proč jste dneska zase neudělali nic produktivního

Melodie a vlastní texty

I když následující téma zní poněkud úsměvně, pomáhá při učení neméně dobře. Pokud se učíte jakýkoliv text, nejlépe si jej zapamatujete přes rytmus a rým. Nahrazováním jednotlivých pasáží textu vlastní látkou, kterou se učíme je dalším způsobem, jak si ji zapamatovat. Pokud si tuto píseň v duchu zazpíváme před zkouškou, pomůže nám to lépe udržet fakta v paměti.

Odpočinek s New Age

Při učení je zásadní i odpočinek. Při něm můžete stimulovat váš mozek zvuky přírody nebo New Age hudbou (např. Enya). Cíl, který tímto počínáním sledujeme, je co největší možný relax a odpočinek v co nejkratším čase.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sluchátka nasadit! Tipy na hudbu k učení, která zvyšuje soustředění