Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Školy chrlí nepřipravené absolventy a učňů je málo, tvrdí české firmy

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

13. 11. 2013

Nedávný průzkum společnosti EY ukázal, že podnikatelé nejsou spokojeni s kvalitou českých absolventů. Podle nich je třeba zlepšit výuku technických předmětů a zapojit studenty do praxe již během studia. Chybí však zájem ze strany studentů.

Podle dvou třetin podnikatelů je obtížné najít dobrého absolventa, a to především ve strojírenství. Zájem o technické obory je malý, a to i přesto, že poskytuje mnoho pracovních pozic. Podle agentury Czechinvest připadlo loni 42 procent vzniklých pracovních míst na automobilky. Další místa vznikla v oblasti strategických služeb a elektrotechnického sektoru.

Cizinci jsou pro firmy výhodnější

Mnoho českých firem dokonce upřednostňuje cizince před tuzemskými absolventy, ačkoli nejsou o nic více kvalifikovaní a je s nimi více papírování. Pracují totiž s větším nasazením a přitom zaměstnavatele přijdou na méně peněz.

„Situace v technických oborech je tristní. Klasická řemesla se téměř neučí, a tak máme ve fabrice s desítkami CNC strojů jen 15 procent vyučených v oboru a zbytek jsou přeučení číšníci, kadeřnice a podobně,“ uvedl Zbyněk Frolík ze společnosti na výrobu nemocničních lůžek Linet

Podle Zbyňka Frolíka je třeba zavést takzvaný duální model vzdělávání, kdy učni absolvují většinu studia přímo na praxi v podniku. K tomu však chybí zájem ze strany studentů.

Mladí nemají zájem o stáže ani stipendia

Předseda představenstva GZ Digital Media Zdeněk Pelc prohlásil, že studenty k neobsazených oborům nepřitáhnou ani stipendia či nabídky stáží. Sám nabízel stipendia a stáže pro budoucí tiskaře, ale pohořel. Mladí si přejí raději studovat design.

Za tuto situaci podle Frolíka může rozvolnění osnov a zaměření škol na počet studentů místo kvality. Z evropských fondů jsou přitom stovky milionů korun na podporu přírodovědných a technických oborů. Na odborné školy a učiliště se však i přesto hlásí čím dál méně žáků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Školy chrlí nepřipravené absolventy a učňů je málo, tvrdí české firmy