Menu
StudentMag
Studium

S Erasmem již vycestovaly 3 miliony studentů. Nejčastěji do Španělska

Redakce

Redakce

2. 8. 2013

Výměnný program Erasmus od svého spuštění poslal na zahraniční pobyt 3 miliony studentů. Celkově nejoblíbenější destinací je Španělsko, Češi však raději jezdí do Německa.

Erasmus je programem Evropské unie, který se zaměřuje na zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů, mimoto také na spolupráci institucí nabízejících vysokoškolské vzdělávání v Evropě. V naší republice funguje od roku 1998, od té doby jej využilo okolo 50 000 Čechů.

Svůj název nese po holandském mysliteli známém jako Erasmus Desiderius Rotterdamský (vlastním jménem Gerrit Gerritszoon). Může však být brán i jako akronym z anglického European Action Scheme for the Mobility of University Students.

Vycestovat mohou studenti i akademici

Erasmus každoročně umožňuje studentům vyzkoušet si vysokoškolské studium nebo pracovní stáž na území jiného členského státu EU. Obě možnosti pak znatelně zvýší jejich šanci při hledání zaměstnání.

Program se však netýká pouze studentů. Finanční podporu od Erasmu získávají také akademičtí a administrativní pracovníci, kteří chtějí v zahraničí absolvovat školení, případně tam i pracovat.

Čeští studenti míří nejčastěji do Německa

Jako nejoblíbenější destinace erasmáků se ve školním roce 2011/2012 ukázalo Španělsko, které bylo těsně následováno Německem a Francií. Tyto tři země také dominovaly v počtu studentů vyslaných do zahraničí, což vzhledem k jejich velikosti není žádné velké překvapení.

Naši studenti vyhledávají především Německo a Francii, do české kotliny pak míří hlavně mladí Francouzi a Španělé.

Univerzita Karlova v Praze přijala ve školním roce 2011/2012 celkem 1172 zahraničních studentů, čímž se v žebříčku univerzit programu Erasmus umístila na 11. místě.

Erasmus končí, nahradí jej Erasmus+

Erasmus sice končí, ale pro všechny zúčastněné strany i případné zájemce by se tím moc změnit nemělo. Evropská unie totiž zahajuje nový program Erasmus+, který bude fungovat v letech 2014 až 2020.

Erasmus+ má nahradit a sjednotit současné projekty probíhající v rámci programu celoživotního učení – tedy právě Erasmus, dále pak Leonardo da Vinci, Comenius a Grundtvig.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S Erasmem již vycestovaly 3 miliony studentů. Nejčastěji do Španělska