Menu
StudentMag
Studentský život

Rybíz – chutné a zdravé ovoce v dosahu domácí zahrady

Mnoho lidí si spojuje výraznou chuť černého rybízu s dovolenou. A to by nemělo být překvapivé, vždyť se jedná o rostlinu, která je v tomto letním období v Polsku velmi oblíbená. Černý rybíz se počítá mezi angrešt. Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Asii. Plodí v podobě tmavě zbarvených bobulí s charakteristickou kyselou a trpkou chutí. V Polsku se tato rostlina pěstuje v průmyslovém měřítku, ale je také velmi oblíbenou volbou pro ty, kteří si připravují domácí zahrádku. Proto stojí za to věnovat této rostlině pozornost a podívat se, jak vypadá pěstování rybízu.

Jak rybíz roste?

Rybíz roste jako keř, který může dorůst až do výšky 2 metrů. Vyznačuje se velmi zajímavým, rozložitým tvarem. Vytváří četné výhonky ze spodní části rostliny. Květy jsou malé, žluté a shlukují se do trsů. Rostlina kvete od dubna a plodí v červenci. Stejně jako je charakteristická chuť plodů, má i celá rostlina velmi charakteristickou intenzivní vůni, kterou vydává. V současné době stojí za zmínku, že existují i takové zahradní návrhy jako rybíz na kmeni, takže sazenice v této formě vypadají trochu jinak než klasický rybíz.

Jak roste, jaké má rostlina nároky?

Při rozhodování o pěstování této rostliny je třeba dbát na to, aby se sazenice objevily na takových místech, která jsou silně vystavena slunečnímu záření. Nejlepším řešením bude, pokud budou sazenice rybízu umístěny na jižní nebo západojižní straně. V takovém případě, kdy je oslunění dostatečné, můžete očekávat, že výsledné plody budou sladší než ty, které rostou na stinných místech. Je třeba mít na paměti, že rostlinu a zejména květy výrazně poškozují mrazy a nízké teploty, takže se vyplatí věnovat tomu pozornost.

Porost by měl být připraven na vhodném substrátu a v tomto ohledu je vhodnější půda, která je úrodná, má dobrou dávku humusu a je bohatá na živiny. Důležitá je také propustnost půdy. Rybízu se na takových místech, která jsou podmáčená, nedaří a neměl by se objevovat na hlíně. Reakce půdy by měla být mírně kyselá, blízká neutrální.

Jak připravit plodinu?

Správná doba pro výsadbu rybízových keřů je podzim. Během tohoto období se můžete spolehnout na to, že rostlina dobře zaberou a na jaře se s ní úspěšně vyrovnáte. Někteří lidé se rozhodnou pro výsadbu na jaře, ale pak je riziko zničení nepříznivými povětrnostními podmínkami automaticky vyšší. Výsadba se provádí na hřebenech.

Půda připravená pro rybíz by měla být řádně připravena. V tomto ohledu je vhodné obohatit ji hnojem nebo rostlinami, které budou působit jako zelené hnojení. Výsadba by měla být provedena tak, aby kořenový krček byl asi 5 cm nad úrovní terénu. Mezi keři by měla být dodržena vzdálenost 1,5 metru; mezi řádky může být vzdálenost asi 2 metry. Po výsadbě je třeba rybíz zkrátit na 2-3 očka. To umožní dosáhnout pozitivních účinků, pokud jde o stimulaci rostliny, aby se objevily boční výhony.

Péče o rybíz

Samozřejmě nesmíme zapomenout na správnou péči o plodiny. Důležité je rostlinu zalévat, zejména v období sucha. Rostlinu je vhodné zalévat také v době, kdy se blíží nasazení plodů. Pěstování rybízu vyžaduje také odpovídající péči, pokud jde o pravidelné odstraňování plevele. Pokud máte doma malé hospodářství, můžete se také rozhodnout použít další mulč, abyste snížili účinek odpařování vody z půdy. Tento mulč navíc pomáhá minimalizovat růst plevele.

Vyplatí se také dbát na správné prořezávání, které bude součástí údržby. To se provádí od druhého roku a rybíz se prořezává do výšky 40-50 cm. Ponechte několik jednoletých výhonů a 2-3 dvouleté výhony. U starších keřů byste měli vyřezat nemocné, poškozené a přerostlé výhony, u keřů na kmeni je můžete také zakořenit. Při pěstování je nutné dbát na správné hnojení dusíkem, který by měl být dávkován postupně. Rostlina tak bude neustále dostávat potřebné živiny, které podpoří její vývoj.

Výběr správného řešení pro keře

Pokud chcete mít úspěšnou úrodu, měli byste samozřejmě dbát i na výběr správných keřů. Na stránkách https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Rybizy/32 se můžete spolehnout na široký výběr keřů ze spolehlivého zdroje. Pokud se jedná o černý rybíz, cena keřů se pohybuje kolem 10 až 30 zlotých za keř připravený k výsadbě, ale existuje i černý rybíz v jiných barvách než černé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rybíz – chutné a zdravé ovoce v dosahu domácí zahrady