Menu
StudentMag
Studentský život

ROZHOVOR s youtuberem: PC hry vás naučí logicky myslet a pracovat v týmu

Redakce

Redakce

2. 9. 2015

Na YouTube si svůj vlastní kanál může vytvořit v podstatě kdokoli. V dnešní době mezi nejpopulárnější patří především herní kanály, jejichž majitelé se soustředí na tvorbu takzvaných Let’s Playů.

Let’s Play je vlastně videozáznam, který zachycuje mnohdy i celý průběh hry, snaží se diváka danou hrou provést, seznámit ho se všemi možnými tipy a triky anebo jen ukázat, zda stojí za to do hry investovat.

Co vše je však k takové tvorbě potřeba, jak začít a čím si získat popularitu u uživatelů? Na to vše nám odpoví jeden z českých „letsplayerů“ N0isy, jenž se může aktuálně pyšnit několikatisícovou odběratelskou základnou.

Ahoj, N0isy. Můžeš se nám nejdřív představit? Co v současnosti děláš, jak ses vlastně k nahrávání vlastních Let’s Play videí dostal?

Ahoj, je mi 19 a v květnu jsem dokončil střední průmyslovou školu. V současnosti se snažím najít práci ve svém oboru – IT. Na YouTube jsem se poprvé objevil díky svému kamarádovi, který má stejné záliby jako já (oba jsme velcí herní fandové). Jednoho dne se mi ozval, jestli bych neměl zájem s ním vytvořit kanál a začít spolu vytvářet Let’s Playe. Navíc jako nadšence do grafiky mě taky lákala představa, že bych mohl sám vytvořit celkový vzhled našeho kanálu. A tak jsme se do toho pustili.

Co všechno tvorba herního kanálu obnáší? Na co se zpočátku soustředit, jak moc záleží na grafické stránce channelu a  jaké vybavení si člověk jako youtuber-amatér musí pořídit, aby jeho videa měla koukatelnou kvalitu?

Vytvoření kanálu jako takového je samo o sobě jednoduché. Problém je se zviditelněním. V dnešní době je konkurence na YouTube obrovská a pokud nehrajete nejsledovanější hru jménem Minecraft, vaše šance jsou o to menší (smích). Proto je důležité se pokusit zabodovat v jiných kategoriích. K tomu určitě patří grafický vzhled, váš komentář a celkový pocit z vašeho kanálu. Dáte tím najevo, že si za svou tvorbou stojíte a myslíte to vážně.

Vybavení už dnes není takový problém jako před lety. Mikrofon pro kvalitní záznam hlasu se dá levně sehnat v e-shopech a program pro nahrávání se dá zdarma stáhnout.

Do vlastní tvorby musí dát člověk i něco ze sebe, aby zaujal. Je i to důvod, proč již netvoříš se svým kamarádem a raději jste se vrhli na sólovou dráhu? Dalo by se říct, že vám rozdílné pohledy na charakter kanálu bránily v jeho dalším rozvoji a že je lepší se o tenhle druh koníčku nedělit?

To určitě není vždy pravda. Existuje spousta kanálů, kde funguje více lidí najednou. Videa s více lidmi jsou mnohdy i populárnější, než když člověk vystupuje sám. Sám znám několik kanálů, kde to takhle funguje a daří se jim. Naše rozdělení spočívalo v tom, že jsem chtěl mít v tvorbě volnou ruku a vytvářet videa na jiné typy her.

Pro někoho jsou hry jen jednoduchý způsob, jak se zabavit ve volných chvílích. Co ale znamenají pro tebe? Určitě se nesnažíš je lidem přiblížit jen proto, aby věděli, které stojí za koupi a které naopak. Jaké jsou ty ostatní důvody?

Myslím, že hry nejsou jen druh zábavy nebo určeny výhradně pro pobavení. Díky hrám jsem se toho i spoustu naučil. Jsou hry, které vás donutí spolupracovat s lidmi z celého světa. Díky nim se naučíte pracovat ve skupině, logicky myslet a domluvit se na dašlím postupu. K tomu je zapotřebí angličtina nebo jiný cizí jazyk, který si tak skvěle zdokonalíte.

Dále existují simulátory, kde se naučíte jak přesně funguje letadlo, auto nebo jiný dopravní prostředek. Nesmíme zapomenout, že se v herním průmyslu pohybují i různí umělci, kteří se prostřednictvím her vyjadřují. Některé hry vás dokážou dohnat k slzám nebo jiným emocím. Pro mne jsou hlavně druhem umění.

Zdá se tedy, že spojuješ zábavné s užitečným. Zajímalo by mě, jak se díváš na tvorbu ostatních youtuberů. Značí vyšší počet odběratelů i vyšší kvalitu samotného videa, nebo to není pravidlem?

To už záleží na tom, kdo se na videa dívá. Každého baví něco jiného. Když se kouknete na nejpopulárnější YouTubery, zjistíte z jejich vyjadřování, že to jsou často tak trochu blázni. Já sázím na své myšlenky, názory a na to, co mě zrovna při hraní napadne – bez zbytečných přehnaných reakcí.

A vypadá to, že ti to vychází. Nakonec už se tě jen zeptám, co bys poradil těm, kteří by si také chtěli založit vlastní herní kanál, ale bojí se případného neúspěchu?

Podle mého názoru člověk, který chce začít s vytvářením vlastních videí, to chce hlavně dělat proto, protože ho to prostě baví. A to je nejdůležitější. Nenechat se zastrašit případnými hatery nebo urážkami od jiných lidí a dokud to člověka baví, tak to nevzdávat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ROZHOVOR s youtuberem: PC hry vás naučí logicky myslet a pracovat v týmu