Menu
StudentMag
Studentský život

Rektor UJEP Wokoun odstoupil z voleb. Obul se do akademického senátu

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

23. 1. 2015

Současný rektor ústecké univerzity René Wokoun oznámil, že nebude znovu kandidovat v blížící se druhé volbě. Zkritizoval také akademický senát za přehnané zásahy do jeho kompetencí.

„Nebudu se tajit tím, že cítím silné znechucení nad chováním, způsobem uvažování a touhou po sebeprezentaci některých členů akademického senátu, kteří z nějakého důvodu nevybíravě vyjadřují potřebu zasahovat do výkonných pravomocí rektora a kvestora,“ prohlásil odstupující rektor Univerzity J. E. Purkyně.

Akademickému senátu mimo jiné vyčetl, že rektora a kvestora univerzity nutí „plýtvat časem“ při vysvětlování důvodů výpovědí řadových zaměstnanců.

Senátory překvapilo propuštění šéfa veřejných zakázek

Členům senátu se nelíbilo, že kvestor Vít Šumpela na hodinu vyhodil vedoucího oddělení veřejných zakázek. „Nebyl jsem těm jednáním přítomen, ale podle odborů ty důvody v žádném případě nejsou natolik závažné, aby to mohl udělat, a hrozí z toho pokuty,“ řekl pro StudentMag.cz předseda studentské komory Antonín Kadlec.

Za špatný tah označila výpověď také ekonomická komise senátu, zároveň doporučila již podobné změny neprovádět. Vzhledem k tomu, že se blíží konec funkčního období rektora, dojde totiž v brzké době k dalším personálním změnám.

Stejného názoru je i předseda akademického senátu a odborný asistent na Pedagogické fakultě UJEP, Zdeněk Svoboda. Postup komise je podle něj naprosto oprávněný.

„Ekonomická komise senátu pouze vyvolala jednání, jehož cílem bylo zjistit, zda z postupu zrušení pracovního poměru s jedním z významných pracovníků útvaru kvestora nevyplývají pro univerzitu rizika finančního či právního charakteru“, uvedl Svoboda s tím, že respektuje rozhodnutí rektora nekandidovat v druhé volbě.

Wokoun: Nechci, aby UJEP působila jako impotentní celek 

Wokoun odmítá jít do voleb i z důvodu stejného složení kandidátů jako v prvním kole, protože by opět hrozila patová situace. „Nechtěl jsem, aby univerzita působila jako impotentní celek neschopný generovat nového perspektivního kandidáta“, svérázně vysvětlil své rozhodnutí.

První volba rektora se na Univerzitě J. E. Purkyně konala 29. října, ani po čtyřech kolech se však nepodařilo určit vítězného kandidáta. Nejblíže zvolení byl děkan Fakulty umění a designu Michal Koleček, kterému dvakrát scházel jediný hlas.

Senát kritizoval rektorovu účast u Zemana

Druhou možnost zvolit rektora budou mít senátoři 4. února ve 14 hodin. Kromě Kolečka se ve volbách představí děkan Fakulty výrobních technologií a managementu František Holešovský a vedoucí katedry geografie Martin Balej.

René Wokoun se dostal do názorového střetu s akademickým senátem také na podzim roku 2013. Nerespektoval tehdy postoj senátorů a přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana na oslavy 28. října na Pražském hradě.

Účast demonstrativně odmítlo 24 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol, protože dva z nich Zeman na Hrad nepozval z osobních důvodů. Podporu jim vyslovili i děkanové většiny fakult ústecké univerzity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rektor UJEP Wokoun odstoupil z voleb. Obul se do akademického senátu