Menu
StudentMag
Studentský život

RC letadla vs. drony: V čem se liší?

Už jste slyšeli o RC letadlech? RC je zkratka pro Remote Control a jedná se o modely letadel na dálkové ovládání. Mezi nadšenci si navzájem konkurují s drony – v čem je vlastně mezi nimi rozdíl?

Co jsou RC letadla?

RC letadla jsou modely letadel na dálkové ovládání. Jedná se o celkem rozměrná zařízení, která mají vše, co klasické letadlo – tedy křídlatrup a kokpitRC modely jsou vyráběna z lehkých materiálů, jako je sklolaminát a různé druhy pěn. Tyto realistické modely jsou oblíbené pro svou věrohodnost a schopnost provádět různé akrobatické kousky.

Co jsou drony?

Drony, známé také jako UAVs (Unmanned Aerial Vehicles, česky bezpilotní letadla), jsou autonomní a polovojenská zařízení, též ovládaná na dálku. Na rozdíl od RC letadel jsou vybaveny zabudovanou kamerou a dalšími senzory, což jim umožňuje provádět různé úkony, například natáčet videa, mapovat terén nebo dodávat předměty. Drony se staly populárními pro svou všestrannost a širokou škálu použití.

Rozdíly mezi RC letadly a drony

1. Účel použití

RC letadla jsou především určená k létání a provádění akrobatických manévrů. Ocení je uživatelé, kteří mají zájem o modelování a létání jen tak pro zábavu.

Drony mají o trochu širší škálu využití. Mohou fotografovat, natáčet videa, prozkoumávat krajinu, přepravovat předměty. Drony jsou zkrátka více orientované na praktickou stránku věci.

2. Konstrukce a design

RC letadla mají nejčastěji design klasického letadla. Právě pro fanoušky modelářství je tento prvek mnohdy klíčový.

Drony mají různé tvary a velikosti. Jsou navrženy tak, aby byly výkonné a účelné. Vše se odvíjí právě od záměru, ke kterému jsou sestavené.

3. Legislativa

RC letadla je nutné registrovat, pokud patří do vyšší třídy než C0 – modely o vyšší hmotnosti než 250 g, popřípadě pokud je letadlo vybaveno snímačem schopným zachytit jakýkoliv osobní údaj.

Drony podléhají povinné registraci a je potřeba jeho použití zařadit do správné kategorie, pro kterou platí specifická pravidla regulace.

RC letadlo, nebo dron?

Volba mezi RC letadlem a dronem se odvíjí od vašich zájmů a účelu použití. Pokud máte zájem o klasiku a tíhnete k modelářství a létání jen tak pro zábavu s akrobatickými manévry, pak je pro vás RC letadlo jasnou volbou. Jde-li vám o fotografování krajiny z ptačí perspektivy nebo natáčení jedinečných videí, rozhodně spíše oceníte dron.

Co se týče finanční stránky, Dron je dražší špás. Rozhodně si kvůli němu nemusíte sjednávat půjčku, no jeho cena se může vyšplhat až na desítky tisíc korun.

Tip: Pokud by vás Remote Control zařízení chytly, vyzkoušet můžete i další RC modely, například ty pojízdné, které dnes zvládnou kdejaký terén.

Veronika Detsy

Copywriter

Copywriterka s přesahem do SEO, která se copywritingem živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé texty můžete najít třeba na portálu produktvdetailu.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RC letadla vs. drony: V čem se liší?