Menu
StudentMag
Studentský život

Rarita v komunitě Makoko Lagos: Plovoucí škola postavená na sudech

Redakce

Redakce

2. 4. 2013

V jihozápadní oblasti Číny se žáci spoustu let učili v jeskyni. Na Sibiři mají zase pojízdnou školu a v Bangladéši používají místo školy speciálně upravenou loď. Unikátní nápad postavit školní budovu, jež pluje po vodě, dostal nigerijský architekt Kunle Adeyemi.

Komunita Makoko Lagos v Nigérii je známá tím, že trpí záplavami. Pro obyvatele této oblasti je běžné žít na vodě. Mají s tím spoustu problémů a snaží se vymýšlet různá řešení, jak chránit své domy před záplavami. Po vodě si dopravují i potraviny a kánoe je jejich nejdůležitějším dopravním prostředkem.

Nápad na zlepšení života

Originální a velmi inovativní nápad dostal nigerijský architekt Kunle Adeyemi. Myšlenka postavit školu plovoucí po vodě ho napadla při cestě po Maroku a rozhodl se, že ji uskuteční.

Zatím staví jen školu, ale v budoucnosti plánuje na vodě vybudovat celé město. Představuje si, že by postavil skupinu plovoucích domů s lepší přístupností ke kanalizaci a čerstvé vodě. Tento projekt by zlepšil život 250.000 lidí.

Škola postavená na sudech

Prvním jeho cílem je tedy postavení třípatrové školy na 256 plastových sudech. Nosnost konstrukce je určena pro 100 studentů a bude na ní použito výhradně místní těžené dřevo. Solární panely na střeše budou produkovat elektřinu a toalety by měly fungovat na bázi zachytávání dešťové vody. Stavba je téměř dokončena a náklady na ní činí přibližně 120.000 korun.

Adeyemi doufá, že tento projekt by mohl započít nový trend a rozrůst se po celém pobřeží Afriky. Konstrukce se může používat i například jako nemocnice nebo obytný prostor pro lidi.

Líbí se Vám nápad nigerijského architekta? Těšíme se na Vaše komentáře!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rarita v komunitě Makoko Lagos: Plovoucí škola postavená na sudech