Menu
StudentMag
Studentský život

Ranní návyky, které zvýší produktivitu během dne

Komerční sdělení

Komerční sdělení

15. 11. 2021

Vstát a se vší parádou naskočit do pracovního života. Tak by si to tedy přáli všichni. Jenže mnohým lidem dělá velký problém jedno – vstát z postele a naladit se do nového dne. Budíky se odkládají na neurčito a z rychlého probuzení je hodinový proces, který se negativním způsobem projeví na celkové efektivitě během dne. Abyste se tomuto scénáři vyvarovali, osvojte si trochu jiné ranní návyky, které vaši produktivitu během dne posunou na zcela jiný level.

Vybudujte si spánkovou rutinu

Je mnoho věcí, které může člověk ovlivnit. A kupodivu je to i to, jak bude během dne efektivní a produktivní ve svém pracovním, studentském nebo osobním životě. Klíčem k neplýtvání svým časem je nastavení či vybudování spánkové rutiny. Jinými slovy choďte zhruba ve stejnou hodinu spát a zhruba ve stejný čas se denně probouzejte.

Takzvaná spánková rutina je jedním z nejlepších způsobů, jak být během dne více produktivní. Tělo dostane jistý řád a začne se mu pomalu přizpůsobovat. Zanedlouho pro vás vstávání před sedmou nebude ničím těžkým a zvládání kvanta úkolů, které vám přistály na stole, nebude také žádným velkým oříškem.

Jen tedy dodržujte nově nastolená pravidla týkající se spánku i během víkendu. Aby se z toho stal návyk, musíte spánkovou rutinu dodržovat alespoň měsíc v kuse. Byť jeden den může veškerou dosavadní snahu zmařit.

Spánková rutina

Svůj den si plánujte

Mezi každodenní návyky, které budou mít dopad na vaši produktivitu během dne, patří také ranní plánování. Když budete vědět, co vás daný den čeká, hravě jednotlivé úkoly zvládnete. Naopak pokud budete sledovat svůj naprosto přeplněný to-do list s tím, že nebudete vědět, do čeho dřív skočit, dostanete se tak akorát do stresu a neuděláte nic.

Úspěšným lidem se potvrdilo, že se vyplatí začínat s tím nejtěžším, co máte na programu dne. Časově náročnější položky je lepší zvládnout ze všeho nejdříve, na konci dne vás pak bude čekat odměna v podobě snazších úkolů, jež nakonec budete brát jako odměnu.

Plánovat si den

Jeden kalendář pro celkovou jednotu

Ne nadarmo se říká, že síla je v jednotě. Proto pokud máte vícero úkolů na daný měsíc nebo pokud máte naplánovaných vícero ranních schůzek, doporučujeme je všechny sloučit do jednoho jediného kalendáře. Zařaďte do něj opravdu všechny úkoly. Pokud něco zapomenete napsat, pravděpodobně to ani neuděláte.

Tento kalendář, do kterého si budete psát prakticky všechno, můžete mít buď v papírové, nebo v mobilní podobě. To je už otázkou preferencí jednotlivce, co mu vyhovuje více a s čím se mu lépe pracuje.

Už v pátek si plánujte nadcházející týden

I když už jste v pátek večer oblékli mikiny s kapucí a chystáte se pustit si se svou milou nebo milým oblíbený seriál, ještě předtím si ze svého to-do listu odškrtněte poslední položku, a tím je plánování nadcházejícího týdne. Ideálně už v pátek ráno je nutné vytvořit si vlastní rozvrh na následující týden, abyste si mohli lépe delegovat stanovené úkoly, případně naplánovat si schůzky.

Když si budete plánovat nadcházející týden už v pátek, během víkendu bude vaše hlava naprosto prázdná, bez starostí. Nebudete mít žádné povinnosti a budete si moc odpočinout před dalším pracovním týdnem ve vašem životě.

Rozvrh na týden

Udělejte si chvilku pro sebe

Žádný člověk by neměl naskočit do pracovního režimu ihned po probuzení. Je nutné, abyste mezi prací a probuzením měli alespoň půl hodiny volna. Během těchto chvil v klidu posnídejte, zacvičte si, proveďte každodenní ranní hygienu a psychicky se připravte na nadcházející den.

Zanedbání péče o sebe může vést k vaší celkové nespokojenosti, a tím pádem také k nulové či velice nízké produktivitě, kvůli které nebude práce odsýpat, bohužel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ranní návyky, které zvýší produktivitu během dne